Ocalić polskie nasiona – stop GMO

Działania na rzecz wsparcia i popularyzacji polskiego rolnictwa tradycyjnego i ekologicznego.

Aktualności:

17 grudnia 2011 roku w Lubartowie grupa około 200 osób uczestniczących w imprezie Kultura i Natura, powiedziała NIE dla niszczenia polskiego rolnictwa tradycyjnego i ekologicznego

W akcję włączyły się zespoły: Wschodni Sambastion, Miąższ i Słoma z Przedwietrzem oraz grupa Fire Show Antares. Bardzo dziękujemy artystom i publiczności, sponsorom i mediom. Dla tych, którzy mają wątpliwości czy nie jest jeszcze zbyt późno- NIE jest! Dopóki mamy siłę- działajmy, a im będzie nas więcej, tym trudniej nas będzie uciszyć! Wielkie dzięki Przyjaciele za to, że byliście z nami!

9 krajów UE wprowadziło różne, czasowe i na różnych zasadach, ale na pewno nie całkowite zakazy uprawy kukurydzy MON810, zwłaszcza zakaz w Niemczech nie jest “całkowity”, gdyż w Niemczech są uprawiane ziemniaki ‘Amflora’. 6 krajów: Austria, Francja, Grecja, Węgry, Niemcy i Luksemburg zrobiło to przy zastosowaniu klauzuli bezpieczeństwa na podstawie art. 23 dyrektywy 2001/18/EC.

XX Krajowa Wystawa Rolnicza – Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie Częstochowa 03-04 września 2011 roku

Tu też zbieraliśmy podpisy w sprawie GMO. Poparcie wśród rolników było bardzo duże!

Udało się! 

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej zawetował ustawę o nasiennictwie! Pierwszy etam walki o Polskę wolną od genetycznie modyfikowanej żywności za nami!

Spotkanie minister Ireny Wóycickiej ws. ustawy o nasiennictwie

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka spotkała się w piątek o godz. 11 w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami środowisk naukowych i społecznych w sprawie ustawy o nasiennictwie, w tym organizacji protestujących przeciwko podpisaniu tej ustawy. Celem spotkania było zapoznanie się z argumentami środowisk wyrażających sceptyczny stosunek do ustawy, dotyczącymi skutków wprowadzenia jej zapisów, przed podjęciem przez prezydenta decyzji w tej sprawie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m.in.: ministerstwa rolnictwa, SGGW, Instytutu Spraw Obywatelskich, Stowarzyszenia Ekoland, Stowarzyszenia „Dla Ziemi”, Fundacji ICPPC, Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

Manifestacja pod Pałacem Prezydenckim

Plakatowanie Lublina rozpoczęte!

STOP GMO, NIE dla Ustawy o Nasiennictwie w jej obecnym kształcie!

27 lipca 2011 roku pod Senatem odbyła się manifestacja przeciwko ustawie o nasiennictwie, dopuszczająca GMO do obrotu

Pojawiły się na niej osoby, którym nie jest obojętny los tradycyjnego, polskiego rolnictwa i zdrowego, bezpiecznego jedzenia. Dziękujemy organizatorom – Klaudii, Kasi i Mateuszowi za zaproszenie, a naszym przyjaciołom z Homo Faber, z Tektury oraz wszystkim z Warszawy, Krakowa, Lubelszczyzny i innych miejsc za udział w manifestacji.

Relacja z wydarzenia

23 lipca 2011 roku w Dąbrówce odbyły się Dni Tradycyjnej Polskiej Wsi przygotowania do „Dni Pokoju Dąbrówka 2011”
Organizatorami byli: Nicole, Agata, Słoma oraz Stowarzyszenie „Dla Ziemi”

W ramach imprezy odbyło się:
• godz. 14- 18 „Ciuch Party”
Wymiana ciuszków w szaf na ciuszki z innych szaf.
• godz. 16.30 „Niespodzianka” pokazy akrobatyczne grupy ze wsi Dąbrówka.
• godzi.18- 20 Pokaz filmów i prezentacja Kampanii STOP GMO
– film: „Życie wymyka się spod kontroli” Bertram Vehaag i Gabriele Krober
– film: „Zagrożenie ukryte w posiłkach dla dzieci”
– film: „Ziarna prawdy”
– film: „Ministerstwo ryżu”

A także malowanie transparentów na manifestacje.

27 lipca 2011 roku w Senacie odbędzie się głosowanie nad Ustawą o Nasiennictwie – akcie prawnym, od którego zależeć będzie czy my i nasze przyszłe pokolenia będziemy mieć na stołach prawdziwe jedzenie czy tylko laboratoryjne, szkodliwe dla zdrowia wynalazki z GMO napisem: „żywność” 

Aby zapewnić sobie możliwość spożywania prawdziwego jedzenia musimy działać natychmiast. Musimy przekonać naszych Senatorów aby całkowicie odrzucili Ustawę o Nasiennictwie w jej obecnej formie. Jest to pełen wad akt prawny, który otwiera drzwi do zalegalizowania genetycznie zmodyfikowanych nasion i roślin w Polsce. Jednocześnie ogranicza on stosowanie tradycyjnych nasion tylko do 10% (!) na komercyjnym rynku.

Ni mniej ni więcej jest to zaproszenie dla korporacji agrobiznesu do przejęcia kontroli nad krajowym łańcuchem pokarmowym, a tym samym do zniszczenia małych i średnich tradycyjnych i ekologicznych, rodzinnych gospodarstw rolnych, które jako jedyne produkują odżywczą i naturalną żywność.

Dodatkowo Rząd RP i większość mediów prowadzą akcję dezinformacji społeczeństwa, któremu wmawia się, że nowa ustawa nie pozwoli na uprawy GMO.

Tymczasem nowa Ustawa o Nasiennictwie dopuszcza możliwość wpisywania GMO do katalogu krajowego (bo wykreślono wcześniejszy zakaz). Oznacza to, że skoro można będzie wpisywać odmiany GMO do katalogu, to automatycznie są one dopuszczone do upraw na terytorium RP.

Żaden sąd administracyjny nie uzna naruszenia art. 104 ust. 2, w którym utrzymano zakaz obrotu materiałem siewnym […] odmian zawierających modyfikację genetyczną, jeśli rolnik będzie uprawiał odmianę GMO umieszczoną w katalogu! Ponadto sejm odrzucił poprawkę, która miała poszerzyć pojęcie “obrót” o “użytek własny”. Dzięki temu tzw. “indywidualni rolnicy” będą mogli bezkarnie przywozić nasiona GMO z innych krajów. W rzeczywistości ci “indywidualni rolnicy” to zazwyczaj dystrybutorzy, którzy dostarczają rolnikom ziarno, a tylko fakturują je indywidualnie.
Tak więc zapisy nowej ustawy o nasiennictwie dają – pomimo pozornego zakazu, przyzwolenie na uprawy GMO.
Taka sprzeczność i dwuznaczność to bardzo niebezpieczny podstęp i nie wolno pozwolić, żeby Rządowi RP uszło to na sucho.

Jedynie poprzez bombardowanie swoich Senatorów żądaniami, aby odrzucili tę Ustawę możemy mieć nadzieję, że unikniemy katastrofy nieodwołalnego zakażenia naszego łańcucha pokarmowego przez GMO i odebrana przyszłym pokoleniom możności zdrowego, tradycyjnego jedzenia.

CZAS NA DZIAŁANIE TERAZ! Prosimy dzwońcie do senatorów, odwiedzajcie ich w biurach…i domagajcie się, jako wyborcy, odrzucenia tej ustawy.

Serdecznie pozdrawiamy,
Jadwiga Łopata i Julian Rose