Kółko artystyczno-teatralne – nasz sposób na spełnienie marzeń

Projekt realizowany był od lipca 2004 do marca 2005 roku. Finansowany był ze środków Programu “Młodzież”. Akcja 3 – “Inicjatywy młodzieżowe”.

Koordynacja – Bogna Warszawa.

Grupa młodzieży z Zespołu Szkół w Kamionce, wspólnie napisała projekt do Akcji 3 “Inicjatywy Młodzieżowe” w ramach Programu “Młodzież” Unii Europejskiej,
Był to projekt ośmiomiesięczny zawierający wiele twórczych działań, prowadzenie warsztatów artystycznych przez samą młodzież. Dziewięcioro dzieci z zaprzyjaźnionego teatru młodzieżowego z Wolimierza przyjechało w lipcu do gospodarstwa w Bratniku i tu odbywały się całodzienne warsztaty, zajęcia teatralne, przygotowywanie scenografii do występu, pisanie scenariusza spektaklu oraz warsztaty muzyczne, dzięki czemu powstał również podkład muzyczny. Po kilku dniach powstał scenariusz spektaklu “Co by było, gdyby?” (“What if ?”) i rozpoczęły się próby trwające całymi dniami, a 10 lipca odbyła się wiejska premiera dla rodziców. Również 10 lipca grupa “Petit Divadlo” wystąpiła wraz z grupą teatralną “Sans gravitation” z Łęcznej podczas naszego mini festiwalu Wiejskich Aktywnych Społeczności w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

W dniach 12-18 lipca cała grupa wyjechała do Niemiec dzięki dofinansowaniu z Global Ecovillage Network oraz Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Tam też nasza wiejska młodzież z dwóch ośrodków w Polsce (Kamionka i Wolimierz) zaprezentowała swój spektakl przed szeroką, europejską publicznością w ekowiosce ZEGG kolo Berlina.

Potem młodzieżowy teatr pojechał jeszcze w lipcu do Bożewa koło Płocka, a w sierpniu do Wolimierza koło Jeleniej Góry, na dalsze warsztaty teatralne i prezentacje dla lokalnych społeczności. Przez następne miesiące było przygotowywane kolejne przedstawienie, które premierę miało w lutym 2005 roku w Wolimierzu. Jako kontynuację i ewaluację projektu młodzież wykonała makietę “Moje wspomnienia z projektu”.