Dzień otwarty w Ogrodzie Społecznym

20 maja 2023 roku zainaugurowaliśmy drugi sezon funkcjonowania Ogrodu Społecznego w Bratniku. Podczas wydarzenia gościliśmy 25 osób. Polsko-ukraińska grupa uczestniczyła w warsztatach śpiewu, nauki gry na instrumentach i tworzenia zielników. Dzień otwarty mógł się odbyć dzięki wsparciu UNHCR.

Ogród Społeczny to inicjatywa stworzona w 2022 roku jako miejsce uprawy roślin, aktywności i integracji ukraińskich uchodźczyń i uchodźców ze społecznością lokalną. Ogród powstał dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób, a jego liderkami były osoby pochodzące z Ukrainy. Od wiosny do jesieni zajmowały się one pracami ogrodniczymi. Środki na budowę ogrodu przekazała organizacja Urgent Action Fund. 

Dodatkowo organizowane były wydarzenia integracyjne, warsztaty i koncerty adresowane do osób pochodzących z Ukrainy oraz mieszkańców i mieszkanek z naszego sąsiedztwa. Była to okazja do wspólnego spędzenia czasu, rozmów, odpoczynku i wzajemnego poznania się.

Sobotnie zajęcia były pierwszym z zaplanowanych wydarzeń, które odbędą się w Ogrodzie Społecznym w 2023 roku, kolejne spotkanie już w czerwcu.

Majowy dzień otwarty przygotowała Ewa Kozdraj oraz Elżbieta Rojek, warsztaty śpiewu poprowadziła Lydie Charlotte Kotlinski, na instrumentach uczył grać Tomasz Kozdraj. Zaś pamiątkowe zielniki w ramkach przygotowane zostały pod okiem Natalii Jarosz-Kozdraj.