Akademia bębniarska

Projekt “Akademia bębniarska” był współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Termin realizacji: lipiec- grudzień 2007.

W ramach projektu przeprowadziliśmy w ciągu trzech miesięcy osiemnaście spotkań warsztatowych z zakresu nauki robienia instrumentów muzycznych typu bębny- djembe i conga. Z kawałków surowego drewna powstały pięknie brzmiące instrumenty. Młodzież nauczyła się wykonywania instrumentów pierwotnymi technikami, zdobywając umiejętności, takie jak: rzeźba w drewnie, kucie metali, wyprawianie i naciąganie skór. Nauczyła się także posługiwania wieloma narzędziami. Następnie odbył się cykl warsztatów nauki gry na nich, a wszystko zakończone zostało wspólnym koncertem. Uczestnikami projektu była młodzież z Domu Dziecka nr 3 w Lublinie.

Własnoręczne wykonanie przez młodzież instrumentów ma ogromne, pozamaterialne znaczenie. Kilkumiesięczna praca z drewnem i metalem przy pomocy prostych narzędzi pozwala na bliski kontakt z najbardziej pierwotnymi zajęciami jakie wykonywał człowiek. Wzmacnia, daje pewność własnych umiejętności, wiarę we własne siły. Udział w warsztatach to coś więcej niż tylko wykonanie instrumentu. To także wspólne działania grupowe, integracja, współpraca.