Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dysktryminacji w lubelskich szkołach – organizacje i inicjatywy

Na stronie znaleźć można linki do organizacji, projektów i inicjatyw, które mogą być przydatne do prowadzenia zajęć z tematyki przeciwdziałania mowie nienawiści i dyskryminacji. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do zapoznania się z publikacjami i artykułami z tego zakresu.

 

Hejt Stop –  Inicjatywa organizacji Projekt: Polska. Za pośrednictwem strony internetowej stworzonej przez organizację można przesłać link, który nawołuje do nienawiści, a organizacja przekazuje go organom ścigania.

 

Na podobnej zasadzie działa inicjatywa zgłosnienawisc.otwarta.org prowadzona przez organizację “Otwarta Rzeczpospolita” Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii.

 

Z kolei Stowarzyszenie Nigdy Więcej prowadzi akcję R@cism-Delete.

 

uprzedzenia.org – Projekt Humanity in Action Polska. Na stronie można znaleźć komponent wiedzowy, materiały edukacyjne, przykłady innych inicjatyw oraz propozycje konkretnych działań, w jaki sposób można reagować na mowę nienawiści.

 

Mowa nienawiści – poznaj – reaguj – materiały edukacyjne wraz z publikacjami przygotowane przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach prowadzonego programu Obywatele dla Demokracji.

 

Strona działu edukacji Amnesty International – działania podejmowane przez polski oddział AI w obszarze edukacji o prawach człowieka. Na podstronach projektów znaleźć można scenariusze zajęć i wiele inspiracji do realizowania podobnych działań. Także tutaj można przeczytać o tym jak założyć szkolną grupę Amnesty Internetional.

 

Sieć tolerancji – projekt Fundacji Wiedza Lokalna. Projekt składa się z trzech modułów: badawczego, edukacyjnego i prawnego. Dostarcza specjalistycznej wiedzy z zakresu przeciwdziałania mowie nienawiści, omawia wyniki przeprowadzonych badań. Na stronie umieszone są scenariusze zajęć oraz materiały video, które można wykorzystać w trakcie zajęć z młodzieżą.

 

Program edukacyjny Cyberhistorie. O bezpieczeństwie i komunikacji w sieci to adaptacja programu CyberSense Ariel Trust, który został opracowany przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej w ramach projektu CyberSense.eu. Zachęcamy także do odwiedzenia zakładki “Publikacje” na stronie TEA.

 

Szkoła Tolerancji – program Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na stronie znaleźć można m.in. materiały edukacyjne oraz opisy pozostałych działań organizacji, wiele z nich dotyczą przeciwdziałania dyskryminacji, w tym także relację z webinarium. Dodatkowo, na blogu organizacji można znaleźć wpis “Jak zapobiegać mowie nienawiści – praktyczne rozwiązania i gotowe materiały”. 

 

Scenariusz lekcji “Hejt i mowa nienawiści” opracowanego przez Fundację Nowoczesna Polska w ramach programu “Edukacja medialna”. Na stronie projektu można znaleźć więcej scenariuszy zajęć poświęconych różnorodnej tematyce.

 

Słownik pojęć na stronie Fundacji Równość. Info, może być przydatny w trakcie prowadzenia zajęć. Zarówno jako uzupełnienie wiedzy przed rozpoczęciem zajęć, jak i w ich trakcie.

 

Infografika “Mowa nienawiści i reagowanie” przygotowana przez Centrum Wielokulturowe.

 

Materiały powstałe w ramach projektu “Deklaracja Życzliwości – Nie Wykluczam!” realizowanego przez Fundację Pracownia Kompetencji.

 

Inspiracją do działań w przestrzeni miejskiej może być projekt Fundacji Klamra “Mow@ Miłości”.

 

Z serii działania kampanijne polecamy stronę naszej kampanii “Jestem kobietą mieszkam w Polsce”.

 

Inną ważną kampanią jest realizowana w Polsce przez Fundację Autonomia – “16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. Na stronie kampanii można także znaleźć linki do publikacji.

 

O tym w jaki sposób można zorganizować pokaz filmów prezentowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs można dowiedzieć się na podstronie festiwalowej w zakładce “WATCH DOCS. Zrób to sam”. Festiwal jest koordynowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.

 

Skip to content