My z Wami! Działania na rzecz osób przybywających z Ukrainy
Wciąż udzielamy wsparcia osobom przybyłym z Ukrainy. W biurze pomocowym przy ulicy Rybnej 4 w Lublinie, czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, czeka na ukraińskich uchodźców i uchodźczynie nasz zespół. Można się z nami również skontaktować mailowo (ukraina@dlaziemi.org) lub telefonicznie (+48 665 861 238).
W sierpniu udzieliliśmy 172 form wsparcia 172 osobom.
Dzięki współpracy z Fundacją Biedronki mogą się do nas zgłaszać osoby z Ukrainy potrzebujące noclegów krótkoterminowych.
Biuro pomocowe wspierają tacy darczyńcy jak: IKEA, Fondation de France, Fundusz Feministyczny i Fundacja BNP Paribas.
Spotkania w naszym Miejscu w Lublinie
W każdą środę, w godzinach 18.00-20.00, odbywają się warsztaty bębniarskie prowadzone przez Tomasza Kozdraja. Do udziału w nich zapraszamy wszystkie chętne osoby. Warsztaty są bezpłatne.
Kontynuujemy zajęcia z języka polskiego adresowane do ukraińskich uchodźców i uchodźczyń. Udział w nich także jest bezpłatny. Od lipca 2023 roku lekcje finansowane są w ramach projektu „Takie same? Podobne? Różne? – integracja, włączanie, współpraca” finansowanym ze środków IKEA. Zajęcia niezmiennie prowadzi Anastazja Lisowska.
Za nami także kolejne warsztaty. 5 sierpnia 2023 roku Areta Wasilewska zapoznała osoby uczestniczące z orientalną sztuką mehendi i właściwościami henny. W spotkaniu wzięły udział kobiety z Polski, Ukrainy i Austrii. Uczyły się nie tylko tego, jak malować henną wzory na ciele, ale także miały okazję do integracji. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Takie same? Podobne? Różne – integracja, włączanie, współpraca” finansowanego przez firmę IKEA.
Projekty
„ACCT dla zmiany”
Do końca sierpnia trwał konkurs na plakat „Podziel się swoją wizją – jak przeciwdziałać rasizmowi, ksenofobii i dyskryminacji?”. Teraz czas na jego rozwiązanie. Bardzo dziękujemy za przesłane propozycje i trzymamy kciuki. Zwycięskie osoby wezmą udział w międzynarodowym szkoleniu w Berlinie!
ACCT finansowany jest ze środków UE i realizuje priorytet zawarty w Programie „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV), pod nazwą „Walka z nietolerancją, rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją, mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.
„We with You – integration, inculsion and direct assistance for people from Ukraine”
Trzy dni tego lata na długo pozostaną w pamięci 38 osób pochodzących z Ukrainy. Od 20 do 23 sierpnia 2023 zorganizowałyśmy wycieczkę do Bałtowa. Grupa spędziła dwie noce na terenie bałtowskiego kompleksu, a trakcie pobytu zwiedziła Park Dinozaurów, Oceanarium, Zwierzyńce, Strefę Czarownic i kino 5D, do tego zabawy w parku rozrywki. Wycieczka była możliwa dzięki środkom otrzymanym od Fondation de France.
„Ogród Społeczny”
Czwarty dzień otwarty w Ogrodzie Społecznym odbył się 13 sierpnia 2023 roku. Odwiedziły nas nowe rodziny pochodzące z Ukrainy, które rozpoczęły niedzielną wizytę u nas zwiedzaniem Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W Bratniku czekał na nie już muzyczny skład Ptaszkowie Śpiewali. Karolina Balmas przeprowadziła warsztaty malowania roślinami na tkaninach, Tomasz Kozdraj zaprosił do nauki gry na bębnach, a Ela Rojek do zabawy z chustą KLANZY.
Spotkanie, zwiedzanie, transport i uprawa są możliwe dzięki pomocy UNHCR, the UN Refugee Agency oraz Fondation de France.
Ogród Społeczny został założony dzięki wsparciu Urgent Action Fund, Fundacji im. Stefana Batorego, Funduszu Feministycznego oraz Choose Love.
„Włączone”
W dniach 13 i 15 sierpnia 2023 roku Kolektyw Włączone wziął udział w dwóch festiwalach na Lubelszczyźnie – w Łaziskach i w Siennicy Różanej. Podczas wydarzeń odbywała się promocja produktów stworzonych przez członkinie Kolektywu – woreczki z suszem i ręcznie robione mydła. Udział w festiwalach pozwolił przybliżyć ideę projektu oraz podzielić się zdobytym doświadczeniem.
Od 29 sierpnia do 2 września 2023 roku odwiedziły nas przedstawicielki norweskiego partnera projektu spółdzielni socjalnej Vintage Baby z Sandefjord. Miałyśmy okazję gościć Ann-Merete Haraldsen Lund i Jannicke Kanutta Klausen wraz z Marit Zimmermann – kierowniczkę Voksenopplæring Sandefjord Adult Education Center, Guro Berge Westgaard – pracowniczkę NAV współpracującą m.in. z przedsiębiorcami społecznymi w celu prowadzenia różnych kursów dla uchodźców i uchodźczyń w Sandefjord i Jørn Hammelow-Berg – założyciel i menedżer przedsiębiorstwa społecznego NEW USE.
W programie znalazło się zwiedzanie Lublina, wizyta w miejscu integracji Baobab oraz Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. W naszym Miejscu odbył się koncert Assefa Sallooma. Najważniejszym punktem wizyty było spotkanie podsumowujące dwuletni projekt. Odbyło się ono 31 sierpnia 2023 roku w Sadybie Rozalin. Wydarzenie rozpoczęły warsztaty integracyjne poprowadzone przez Lydie Kotliński, następnie Karolina Suska poprowadziła debatę z członkiniami Kolektywu Włączone. W kolejnej części spotkania odbyły się występy – Dziewczyńskiej Grupy Bębniarskiej oraz zespołu ludowego „Powiśle”.
Ostatnim punktem wizyty studyjnej było zwiedzanie Kazimierza Dolnego.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Sklep internetowy i stacjonarny Stowarzyszenia
Zapraszamy do sklepu internetowego (http://sklep.dlaziemi.org/) oraz stacjonarnego (Lublin, ul. Rybna 4) gdzie można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sklep jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 12.00-18.00 oraz w soboty od 10.00 do 16.00.
Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można u nas zakupić piękne serwety i czapki Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. W sklepie znajdziecie też wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz koszulki z grafikami i zdjęciami przekazanymi nam przez artystów i artystki: Martę Frej, Janka Kozę i Justynę Plec, Yoannę Symbiosis i Adama Wajraka, Od podszewki.
Na co dzień w sklepie możecie spotkać Ingę, jej zatrudnienie jest możliwe dzięki dotacji otrzymanej od Funduszu Feministycznego.
Jak nas wesprzeć?
Utwórz zbiórkę!
Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.
Wesprzyj nas darowizną
Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/