Newsletter – styczeń 2021

Newsletter – styczeń 2021

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Zajęcia dla dzieci

W Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie prowadzimy dwa projekty.

– projekt „OBCY? Zbliżenia”, współfinansowany przez Fundację Drzewo i Jutro, w ramach którego w grudniu odbywały się zajęcia artystyczne, edukacyjne oraz nowość – zajęcia informatyczne prowadzone przez Kacpra Pęczułę.

– projekt „Damy radę! Wsparcie edukacji dzieci uchodźczych”, który jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzony przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, a realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji. W ramach tego projektu odbywają się lekcje języka polskiego jako obcego, prowadzone przez studentki-praktykantki z Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa (w formule jeden uczeń/uczennica-jedna studentka) oraz zajęcia teatralne (Elżbieta Rojek) przygotowujące do spektaklu opartego o bajki Krasickiego i zajęcia muzyczne, przygotowujące do nagrania bajek (Tomasz Kozdraj).

Wsparcie dla mieszkańców i mieszkanek Ośrodka

Centrum Wielokulturowe w Warszawie i Biuro Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża realizując wspólnie projekt finansowany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W ramach tego przedsięwzięcia do Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie trafiły środki czystości i kosmetyki. Dziękujemy!

 

Aktywności

Wywiad

O naszej Kolektywie „Rzeczy Drugie” i wielu innych ciekawych kwestiach opowiada Pamela Bożek. Zapraszamy do lektury – https://goingapp.pl/more/rzeczy-drugie-pamela-bozek-wywiad/?fbclid=IwAR2ER_btel06RtP7TM-jA3D2pPPCnEh9P6nD_zrA7bcLeZXsRSVLvK1wPUU

Nie dla likwidacji Szkoły Podstawowej w Bezwoli!

W drugiej połowie stycznia dotarła do nas wiadomość o podjęciu przez Radę Gminy Wohyń uchwały intencyjnej dotyczącej zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Bezwoli. To wspaniała szkoła, gdzie uczą się m.in. dzieci mieszkające w Ośrodku dla Cudzoziemców w Bezwoli. Wielokrotnie gościliśmy w murach tej placówki z naszymi działaniami, inicjatywy wspierające edukację międzykulturową prowadziły także inne organizacje pozarządowe. Podzielamy pogląd Dyrekcji i Kadry Pedagogicznej oraz wielu organizacji, że ta szkoła jest bardzo potrzebna. Przyłączyliśmy się do petycji adresowanej do Lubelskiej Kurator Oświaty. Wciąż zbieramy głosy poparcia, zachęcamy do podpisów – https://www.petycjeonline.com/ratujmy_szkole_w_bezwoli

 

Projekty

„Frog Talk”

Cieszymy się z zaproszenia V LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Lublinie do objęcia matronatem przedsięwzięcia realizowanego przez uczennice i uczniów tej szkoły. Projekt realizowany jest w ramach inicjatywy www.zwolnienizteorii.pl. Informacje o działaniach można śledzić na stronie https://www.facebook.com/frogtalkproject/.

Hello Entrepreneurship

Ewa, Pamela, Zalina i Zaira tworzące Kolektyw „Rzeczy Drugie” 21 i 22 stycznia 2021 roku wzięły udział w spotkaniu programu Hello Entrepreneurship. Dziękujemy za ten czas i cieszymy się na kolejne inicjatywy!

Bardzo dobre wieści – strona Stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy Was na naszą stronę https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/, gdzie czekają na Was dobre wieści. Za redakcję odpowiada Ewa Kozdraj, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz-Kozdraj.

 

Działalność gospodarcza

Sklep internetowy Stowarzyszenia

W naszym sklepie nowości. Dzięki współpracy nawiązanej z Martą Frej, Jankiem Kozą oraz Justyną Plec możecie zakupić świetne koszulki. Zapraszamy na stronę http://sklep.dlaziemi.org/. Koszulki znajdują się w dziale „Rzeczy Drugie”. W sklepie znajdziecie również legendarne już „Notesy z Łukowa” zaprojektowane przez Pamelę Bożek oraz „Zeszyty z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz. Można także nabyć piękne serwety Pani Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. Zaś we wspomnianym już dziale „Rzeczy Drugie” wciąż dostępne są wspaniałe kreacje na niejedną imprezę oraz gumki do włosów, wykonane wspólnie z projektantką Żoną Johna, czyli Aleksandrą Rałowską.

 

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

 

Przyłącz się do Akcji 1 na 100!

Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.

 

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/

 

 

 

Skip to content