Newsletter – grudzień 2020

Newsletter – grudzień 2020

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie
Zajęcia dla dzieci
W Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie prowadzimy dwa projekty
– projekt „OBCY? Zbliżenia”, współfinansowany przez Fundację Drzewo i Jutro, w ramach którego w grudniu odbywały się zajęcia artystyczne, edukacyjne oraz nowość – zajęcia informatyczne prowadzone przez Kacpra Pęczułę.
– projekt „Damy radę! Wsparcie edukacji dzieci uchodźczych”, który jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzony przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, a realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji. W ramach tego projektu odbywają się lekcje języka polskiego jako obcego, prowadzone przez studentki-praktykantki z Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa (w formule jeden uczeń/uczennica-jedna studentka) oraz zajęcia teatralne (Elżbieta Rojek) przygotowujące do spektaklu opartego o bajki Krasickiego i zajęcia muzyczne, przygotowujące do nagrania bajek (Tomasz Kozdraj).

Prezenty na koniec roku
30 grudnia 2020 r., jeszcze przed końcem roku dzieci otrzymały prezenty podarowane nam w grudniu przez Lubelski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża (maskotki, książki). Prezenty zostały odebrane, przywiezione i rozdane przez uchodźczynie z naszego Kolektywu. Paczki otrzymało kilka dziesięcioro dzieci.

 

Aktywności, zaproszenia
10 grudnia 2020 – Dzień Praw Człowieka, Ewa Kozdraj wzięła udział:
– w spotkaniu eksperckim „Wsparcie uczniów cudzoziemskich w edukacji zdalnej”, w ramach projektu SIRIUS 2.0 NATIONAL ROUND TABLE 2020, prowadzonym przez Instytut Badań Edukacyjnych, na którym opowiedziała o doświadczeniach organizacji w nauczaniu poza formalnym dzieci cudzoziemskich w czasie pandemii.
– konsultacjach prowadzonych w ramach projektu “A practitioner’s tool for designing good practices on refugee integration”, realizowanego przez Migration Policy Group (think tank w Brukseli) oraz UNHCR, prowadzonych przez panią Renatę Stefańską z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
– a na zaproszenie Fundacji na Rzecz Różnorodności Społecznej w grze „Przepis na demokrację – Democracy Cake”. Grę przygotowała norweska organizacja Rafto Foundation for Human Rights. Została ona przetłumaczona i wydana po polsku dzięki Fundacji Edukacja dla Demokracji, a zasady wytlumaczyła Agnieszka Caban z Fundacji w Stronę Dialogu.

“Spotkania on-line bez tajemnic”
21 grudnia 2020 roku, dzięki zaproszeniu Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin, wzięłyśmy udział w szkoleniu “Spotkania on-line bez tajemnic” prowadzonym przez Katarzynę Pawłowską. Podobnie jak wiele innych organizacji i instytucji działamy głównie poprzez różne platformy internetowe. Dziękujemy za zaproszenie, ogrom wiedzy i materiały szkoleniowe.

 

Projekty
Spotkanie Koalicji na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich w systemie edukacji w Polsce.
4 grudnia 2020 r. obyło się siódme spotkanie Koalicji  Tematami spotkania było wypracowanie profilu kompetencyjnego asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich, przygotowanie ramowego programu szkoleń dla asystentek i asystentów oraz podsumowanie pierwszego roku działania Koalicji.

Projekt CHILD-UP
W grudniu 2020 r. zakończyłyśmy współpracę z Wydziałem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach której pomagałyśmy w badaniach projektu CHILD-UP (w ramach programu Horizon 2020 finansowanego przez Unię Europejską) na temat uczniów i uczennic w szkole.

Projekt „Dialogue in Adult Education – DiA”.
14 grudnia 2020 r. wzięłyśmy udział w międzynarodowej konferencji „Forum for Peacebuilder” w Kijowie (oczywiście online), w ramach projektu „Dialogue in Adult Education – DiA”. O doświadczeniach w budowaniu pokoju, rozwiązywaniu konfliktów zbrojnych mówili na niej ukraińscy dziennikarze. Z naszej strony prezentację przygotował Jan Cudak. Konferencja była zorganizowana przez partnerską organizację z Ukrainy Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій.

Jesteśmy w finale!
Nasz Kolektyw Rzeczy Drugie znalazł się w finale Programu Hello Entrepreneurship Fundacji Ashoka w Polsce. Kolektyw tworzony jest przez członkinie Klubu Spotkań Kobiet z Łukowa wraz z osobami ze Stowarzyszenia. Dziękujemy za zaufanie dla naszej inicjatywy.

Jesteśmy w drugim etapie Inkubatora Pomysłów!
Przed nami jeszcze długa droga, ale na pewno otrzymamy wsparcie eksperckie dla naszych pomysłów i to już w styczniu. Inkubator pomysłów to przedsięwzięcie Fundacji Stocznia oraz Gminy Miasta Gdynia, którego istotą jest czteroetapowe wsparcie w rozwoju nowatorskich w skali kraju, oddolnie wypracowywanych rozwiązań (innowacji społecznych) dotyczących usług, produktów, rozwiązań w obszarze włączenia społecznego. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę 2. Wsparcie w rozwoju mikroinnowacji w obszarze włączenia społecznego” (POWR.04.01.00-00-I110/19).

Nowy Projekt w ramach Programu Erasmus+ rozpoczęty!

28 grudnia 2020 r. rozpoczęłyśmy/liśmy projekt „Lepsze umiejętności dla lepszego świata –Better skills for better world”, w ramach programu Erasmus+ KA1 – Mobilność edukacyjna KA104 – Mobilność kadry edukacji dorosłych. Celami projektu są: podniesienie umiejętności językowych członków organizacji i wspomagających nas wolontariuszy (intensywne kursy języka angielskiego w szkole językowej w Dublinie, w Irlandii); promowanie idei uczenia się przez całe życie; wykorzystanie wiedzy pracowników organizacji pozarządowych z Niemiec i Norwegii do wzmocnienia naszego stowarzyszenia, doskonalenie umiejętności zarządzania stowarzyszeniem, pracy projektowej, pisania wniosków unijnych; rozwijanie organizacji w kierunku uczestniczenia w innych akcjach Programu Erasmus+; poznanie metod aktywizacji zawodowej uchodźców i migrantów.

Bardzo dobre wieści – strona Stowarzyszenia na Facebooku
Zapraszamy Was na naszą stronę https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/, gdzie czekają na Was dobre wieści. Za redakcję odpowiada Ewa Kozdraj, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz-Kozdraj.

 

Działalność gospodarcza
Sklep internetowy Stowarzyszenia
Wciąż działa nas sklep (http://sklep.dlaziemi.org/), w którym można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można także nabyć piękne serwety Pani Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy. W ofercie znajdują się także warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. Dodatkowo ruszyliśmy z kolejnym działem – Drugie rzeczy, gdzie można znaleźć wspaniałe kreacje na niejedną imprezę! W sklepie pojawiły się gumki do włosów, wykonane wspólnie z projektantką Żoną Johna, czyli Aleksandrą Rałowską.

 

Jak nas wesprzeć?
Utwórz zbiórkę!
Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

Przyłącz się do Akcji 1 na 100!
Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.

Wesprzyj nas darowizną
Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/

Skip to content