Tworzymy Ogród Społeczny!

Tworzymy Ogród Społeczny!

 

Zapraszamy na cykl otwartych warsztatów ogrodowych, podczas których będziemy od samego początku tworzyć OGRÓD SPOŁECZNY w Bratniku.10
Na zgłoszenia zainteresowanych Osób czekamy do 22 marca 2020, piszcie lub dzwońcie: dlaziemi@dlaziemi.org lub +48 603882082.

Idea
Kilka rodzin związanych ze Stowarzyszeniem „Dla Ziemi” i Domem Kultury Pokoju w Dąbrówce, postanowiło stworzyć OGRÓD SPOŁECZNY. Choć każda i każdy z nas ma u siebie swój własny ogródek, to chcemy razem pracować i uczyć się od siebie wzajemnie i zaproszonych nauczycielek i nauczycieli, jak uprawiać potrzebne nam warzywa z poszanowaniem Ziemi i z jak najlepszym efektem. Stworzymy wspólnotowy ogród od samego początku na kawałku ziemi, która od 1992 roku jest wolna od sztucznych nawozów. Nauczymy się jak o niego dbać poprzez różnorodne metody, zaczynając od permakultury, biodynamiki i innych ekologicznych metod upraw. Wypracujemy najlepszy dla siebie sposób, taki który nam pomoże w razie kryzysu stać się w dużej mierze samowystarczalnymi. Zbierzemy wspólnie plony i tak jak mamy w zwyczaju w społeczności, do której należymy będziemy świętować bycie razem w tym Życiu i na Ziemi.

Termin
Pierwsze warsztaty odbędą się 28 i 29 marca (sobota i niedziela).

Miejsce
Wieś Bratnik, gmina Kamionka, województwo lubelskie

Koszty (cena promocyjna!)
Koszt jednego dnia warsztatu – 150 zł.
Koszt dwudniowego warsztatu – 250 zł.
W ramach opłat od uczestniczek i uczestników pokryjemy koszty prowadzenia zajęć, materiałów i dwóch obiadów w trakcie spotkania. W sprawie noclegów prosimy o kontakt (tel. +48 603882082).

Pomidory i bazylia na grządce, dżdżownice w kompoście, pachnąca życiem gleba, zdrowe warzywa na talerzu – o tym i wielu innych tematach porozmawiamy na permakulturowym warsztacie tworzenia ogrodu społecznego.
Ogród permakulturowy to ogród, w którym na zasadzie obserwacji i naśladownictwa natury stosujemy ekologiczne rozwiązania przynoszące trwałe korzyści dla gleby oraz jakości i wartości odżywczych uprawianych roślin. Permakultura pokazuje nam wiele rozwiązań projektowych ułatwiających pracę w ogrodzie, począwszy od świadomego wykorzystania wiedzy o kierunku poruszania się słońca względem naszych upraw czy ukształtowania terenu, na którym się znajdują aż po zastosowanie naturalnych nawozów, które sami możemy wyprodukować czy sposobach redukcji chwastów i oszczędności wody w ogrodzie.
Permakultura jest również holistycznym systemem ekologicznego sposobu funkcjonowania człowieka, którego fundamentalnymi prawami są: dbałość o Ziemię, o Ludzi, sprawiedliwe dzielenie się dobrami.

W ramach pierwszych warsztatów zbudujemy kompostownik oraz stworzymy koncepcję projektową ogrodu. Zajmiemy się następującymi tematami:
1. Gleba/dokumentacja, czyli: skład i struktura, typy gleb (określenie naszego typu gleby)
próba szpadlowa, erozja, omówienie badań gleby
2. Różne systemy uprawy ziemi (ekologia, permakultura, biodynamika)
3. Tunele i inspekty
4. Kompostowanie i życie glebowe: budowa i skład pryzmy kompostowej, metody kompostowania, kompost biodynamiczny
5. Woda w ogrodzie – wyznaczenie konturu terenu.
Warsztaty poprowadzi

Agnieszka Malina Pszonak – miłośniczka pracy z glebą, praktyczka, twórczyni ogrodów z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia z zakresu rolnictwa ekologicznego, biodynamicznego i permakultury. Absolwentka Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego o kierunku: rolnictwo ekologiczne. Pasjonatka zielarstwa, przetwórstwa i dobrych praktyk życia dążącego do samowystarczalności.

Wydarzenie utworzone wraz z:
Nicole Grospierre Slominska, Ela Pęczuła Elzbieta Rojek Karolina Balmas Ewa Kozdraj Słomiński Jerzy Tomasz Bozdek Marcin Asia Wygoccy Kacper Pęczuła Kosma Kosmos

Skip to content