Newsletter – listopad 2019

Newsletter – listopad 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Zajęcia edukacyjne

Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Drzewo i Jutro, w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci. Za nami drugi miesiąc nauki wierszy, piosenek, rysowania, czytania, ale przede wszystkim dobrej, wspólnej zabawy.

Próby do nowego spektaklu w toku

Nadal trwają przygotowania do premiery spektaklu “Czerwony kapturek” z cyklu “Bajki grajki” Jana Brzechwy. To nietypowa bajka, bo występują w niej dwa Czerwone Kapturki i dwie babcie. Wszystko w ramach projektu “Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny!”, współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Występ w szkole już 6 grudnia!

Zajęcia kuglarskie w Ośrodku!

Grupa wolontariuszek i wolontariuszy prowadzi zajęcia cyrkowe w Łukowie. To będą zajęcia cykliczne. Dziękujemy bardzo za zaangażowanie Projektowi Smile Station – Stacja Uśmiech i Patrykowi Janusowi, Tomaszowi Stuleblakowi i Annie Gabriela Peszkowskiej.

 

Projekty

Sieciowanie organizacji i instytucji na Uniwersytecie Jagiellońskim

5 listopada 2019 r. wzięłyśmy udział w I spotkaniu Sieci Społecznej Projektu CHILD-UP. Projekt CHILD-UP: Children Hybrid Integration: Learning Dialogue as a way of Upgrading Policies of Participation ma na celu zbadanie integracji dzieci o pochodzeniu migracyjnym w szkołach, jak i promocję dobrych praktyk. W spotkaniu uczestniczyli także: Prof. Janusz Mucha (Komitet Badań nad Migracjami PAN), prof. Marta Szymańska (Centrum Badań nad Edukację i Integracją Migrantów UP), p. Agnieszka Fiedosewicz (UDSC), p. Danuta Durek wraz z zespołem (MOPS w Krakowie), p. Urszula Legawiec (Fundacja im. Mikołaja Reja w Krakowie), dr Katarzyna Przybysławska (Stowarzyszenie Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć), dr Adam Bulandra (Stowarzyszenie INTERKULTURALNI.PL), dr Łukasz Hajduk (Instytut Pedagogiki UJ) prof. Patrycja Matusz (Instytut Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Wrocławski) oraz dr Agnieszka Trąbka (Instytut Psychologii Stosowanej UJ).

Kolejne spotkanie na Lubelszczyźnie

Kontynuujemy wizyty na Lubelszczyźnie – dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro. 12 listopada 2019 r. zostałyśmy zaproszone do Klubu Kobiet Aktywnych w Łaziskach. To miejsce, do którego wracamy z sentymentem. Za każdym razem jesteśmy witane tam z radością i czujemy się jak w domu. Tym razem opowiadałyśmy o naszej działalności gospodarczej, o pracowni artystyczno-rzemieślniczej pod nazwą Klub Spotkań Kobiet, którą prowadzimy w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, o marce CRAFT FOR DIGNITY i sklepie internetowym.

Nowy projekt partnerski w ramach Programu Erasmus+ rozpoczęty!

14 i 15 listopada 2019 r. w Berlinie, wzięłyśmy udział w spotkaniu inaugurującym nowy projekt Dialogue in Adult Education, w ramach Erasmus+. To poszukiwanie praktycznych rozwiązań dotyczących budowania dialogu społecznego, pokojowej edukacji i zarządzania konfliktami w edukacji dorosłych. Organizacją wiodącą jest Comparative Research Network, a towarzyszą nam organizacje partnerskie z Chorwacji, Cypru, Macedonii, Niemiec i Ukrainy.

70 godzin zajęć w szkołach za nami!

15 listopada 2019 r. zakończył się kolejny etap projektu “Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach”. Siedem nauczycielek przeprowadziło siedemdziesiąt godzin zajęć. Ich ewaluacja jest właśnie opracowywana. Wyniki opublikujemy online w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, czyli 10 grudnia 2019 r. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

Warsztaty krawieckie w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Na zaproszenie organizacji Strefa Wolnosłowa, 25 listopada 2019 r. Zaira i Zarina poprowadziły warsztaty krawieckie. Zajęcia były pretekstem do zebrania opowieści i dźwięków, które będą kanwą finałowego performensu Strefy. “W rytm stukotu maszyn chciałybyśmy porozmawiać o codziennym szyciu i o etosie krawcowych, o łacie na kolanie i o teatralnych kostiumach, a także o tym, co trzeba odpruć, a co doszyć trafiając do nowego środowiska, opuszczając swój kraj i rozpoczynając życie w nowym miejscu. Pretekstem dla cyklu warsztatów jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste, a także tworzenie wspólnego patchworku z rzeczy, których nie wyrzuciliśmy”.

Spotkanie w ramach partnerskiego projektu z Fundacją na rzecz Różnorodności Społecznej

Jakie informacje powinny znaleźć się na stronie internetowej poświęconej zatrudnianiu asystentek/ów międzykulturowych i romskich? Kto powinien wystąpić w materiale video zachęcającym szkoły do współpracy? O tym m.in. rozmawiałyśmy 29 listopada 2019 r. na drugim spotkaniu Koalicji na rzecz wzmacniania roli asystentek/ów międzykulturowych oraz asystentek/ów edukacji romskiej. Wraz z takimi organizacjami jak: Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Kobiety Wędrowne, Fundacja W Stronę Dialogu, 9dwunastych, Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja i Nomada Stowarzyszenie.

Bardzo dobre wieści – strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą stronę – https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/. Nadal codziennie o godz. 9.00 publikujemy jedną bardzo dobrą wieść. Redaktorkami strony są Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już ponad 880 polubień!

 

Działalność gospodarcza

Sklep internetowy stowarzyszenia – nowe produkty

Utworzyliśmy sklep internetowy stowarzyszenia pod adresem – http://sklep.dlaziemi.org/. Można w nim kupić legendarne już „Notesy z Łukowa” zaprojektowane przez Pamelę Bożek oraz „Zeszyty z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz. W sklepie można także nabyć piękne serwety Pani Zariny. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez przedstawicieli/ki stowarzyszenia oraz nowy produkt, w czterech wzorach. Są to komplety recyklingowych woreczków na zakupy. Tym razem w ofercie są świąteczne wzory. Zapraszamy na stronę sklepu!

 

Jak nas wesprzeć?

Akcja „Czekolada dla dzieciaka”

„Mikołajki, święta zbliżają się wielkimi krokami. Zachęceni Waszą hojnością przy okazji poprzednich naszych zbiórek, grupa TAK dla uchodźców – NIE dla rasizmu i ksenofobii organizuje zbiórkę pod hasłem “Czekolada dla Dzieciaka”. Zebrane w ten sposób słodycze przekażemy za pośrednictwem Stowarzyszenie “Dla Ziemi” najmłodszym uchodźcom z ośrodka w Łukowie. Słodycze zbieramy do oporu, czyli do 20 grudnia. Jak je do nas dostarczyć: przynosząc osobiście do siedziby Centrum Wielokulturowe w Warszawie ul. Jagiellońska 54, 03-463 Warszawa”.

Akcja Vivat jesień! Zakończona

2365 zł.! Tyle pieniędzy udało się zebrać w Krakowie na wyposażenie naszej pracowni artystyczno-rzemieślniczej o nazwie Klub Spotkań Kobiet! Wszystko to dzięki Mezzaliansowi, Agacie Dembek-Dziwosz i Pameli Bożek oraz wielkiej grupie Przyjaciółek i Przyjaciół, Sojuszniczek i Sojuszników! Będziemy miały piękne i stabilne stoły! Już szukamy wykonawców! Ogromnie dziękujemy!

Zbiórka w Paderewskim – zakończona!

W Międzynarodowej Szkole Paderewski Paderewski dzieci i kadra pedagogiczna zebrały firanki do naszej pracowni artystyczno-rzemieślniczej i materiały plastyczne.

Wsparcie poprzez link na Facebooku

Pojawiła się kolejna możliwość wsparcia naszych działań. Można założyć zbiórkę na rzecz stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę “Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe stowarzyszenia.

Akcja 1 na 100 w toku!

Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 (lub więcej) zł. Dołączcie do Nas! Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać! Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/.

 

Skip to content