Newsletter – październik 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie
Niesamowity news!
Tkanina wykonana w Klubie Spotkań Kobiet w Łukowie jest teraz Centralnym Muzeum Włókiennictwa na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny // Przekraczanie granic!
Pomysł na tę niezwykłą tkaninę powstał w ramach minigrantu Funduszu Feministycznego. Wasze Rzeczy to 20-metrowa tkanina stworzona przez Zairę Avtaevą, Zalinę Tavgereevą, Lianę Borczaszvill, Makkę Visengereevą, Khavę Bashanovą, Ajnę Maltsagovą, we współpracy i według koncepcji artystki Pamela Bożek w Ośrodku dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Łukowie. Patchwork na polskiej, białej tkaninie flagowej powstał z fragmentów odzieży z charytatywnej „zbiórki dla uchodźców”, która nie znalazła nowych właścicielek i właścicieli. Tkaninę będzie można tam oglądać do marca 2020 roku!
Podarunki dla dzieci z Ośrodka w Łukowie i Bezwoli
7 października 2019 roku otrzymałyśmy wspaniały prezent od Fundacji Ocalenie i Dom Otwarty. Plecaki, zeszyty i materiały plastyczne trafiły do Osób z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie, a druga przesyłka do Ośrodka w Bezwoli. To było kilkanaście pudeł pełnych wszelkiego dobra! Dziękujemy Fundacji i wszystkim Osobom, które przyczyniły się do tej zbiórki!
Nagrywamy piosenkę z tekstami Jana Brzechwy
Ruszyły przygotowania do nagrania piosenki-niespodzianki, w ramach projektu “Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny!” Elżbieta Rojek i Tomasz Kozdraj czuwają nad rytmem, tempem i współtworzą z dziećmi całość bardzo miłą dla ucha!
Projekty
Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji
W lubelskich szkołach średnich trwają warsztaty prowadzone przez przeszkolone przez nas nauczycielki. Zajęcia potrwają do połowy listopada, zaś w pierwszej połowie grudnia zaprezentujemy raport z ewaluacji warsztatów i przygotujemy rekomendacje do dalszych działań w tym zakresie. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Lublin.
Odnowienie współpracy z Funduszem Feministycznym
Fundusz Feministyczny odnowił współpracę z kolejnymi 10 grupami i organizacjami – tym razem są to Grantobiorczynie z drugiego konkursu na minigranty, które będą wspierane przez najbliższe 3 lata kwotą 8 800 zł rocznie. A wśród organizacji jesteśmy my! Bardzo się cieszymy!
More than words – trening w Luksemburgu
W dniach 13-18 października 2019 roku trzy przedstawicielki stowarzyszenia uczestniczyły w międzynarodowym szkoleniu w Luksemburgu, którego celem było opracowanie założeń treningów prowadzonych w środowisku międzykulturowym. Głównym tematem spotkania była odpowiedź na pytanie – czy uda nam się wypracować metodologię, w której wspólną platformą porozumienia nie jest język mówiony. Już wiemy, że nie jest to zadanie łatwe, ale nie niemożliwe. Więcej o spotkaniu można przeczytać: https://publicystyka.ngo.pl/wiecej-niz-slowa-co-zrobic-by-komunikacja-miedzykulturowa-byla-skuteczna?
Rozpoczęłyśmy wizyty na Lubelszczyźnie – dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro
24 października 2019 roku zostałyśmy zaproszone do Klubu Seniora w Wojsławicach. Grupa ponad 30 osób z gminy położonej w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie wysłuchała historii Kurdyjki, która opowiedziała o swojej uchodźczej drodze do Polski. Ze strony Stowarzyszenia uzupełniłyśmy te informacje o szczegóły dotyczące prawnych aspektów przebywania uchodźców w Polsce. Zainteresowanie było ogromne. Spotkaniu towarzyszyło głębokie wzruszenie, ale także pamięć o uchodźczej drodze Polaków w przeszłości.
Partnerski projekt z Fundacją na rzecz Różnorodności Społecznej rozpoczęty!
25 października 2019 roku wzięłyśmy udział w pierwszym spotkaniu Koalicji dotyczącej wzmacniania roli asystentek/asystentów międzykulturowych, romskich oraz pomocy nauczyciela. Spotkanie odbyło się w Warszawie. Inicjatorką i organizacją wiodącą projektu jest Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS). Nasze stowarzyszenie jest jednym z ośmiu partnerów projektu. Do udziału w projekcie zaprosiłyśmy panią Justynę Jabłońską, która od trzech lat jest zatrudniona w Szkole Podstawowej w Bezwoli jako asystentka międzykulturowa.
Bardzo dobre wieści – strona stowarzyszenia na Facebooku
Zapraszamy na naszą stronę – https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/. Nadal codziennie o godz. 9.00 publikujemy jedną bardzo dobrą wieść. Redaktorkami strony są Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już ponad 870 polubień!
Działalność gospodarcza
Sklep internetowy stowarzyszenia – nowe produkty – woreczki na zakupy
Utworzyliśmy sklep internetowy stowarzyszenia pod adresem – http://sklep.dlaziemi.org/. Można w nim kupić legendarne już „Notesy z Łukowa” zaprojektowane przez Pamelę Bożek oraz „Zeszyty z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz. W sklepie można także nabyć piękne serwety Pani Zariny. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez przedstawicieli/ki stowarzyszenia. Dodatkowo proponujemy zupełnie nowy produkt, w czterech wzorach. Są to komplety woreczków na zakupy.
Jak nas wesprzeć?
Akcja 1 na 100 w toku!
Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 (lub więcej) zł. Dołączcie do Nas! Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.
Wesprzyj nas darowizną
Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać! Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/.