Newsletter – październik 2019

Newsletter – październik 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Niesamowity news!

Tkanina wykonana w Klubie Spotkań Kobiet w Łukowie jest teraz Centralnym Muzeum Włókiennictwa na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny // Przekraczanie granic!

Pomysł na tę niezwykłą tkaninę powstał w ramach minigrantu Funduszu Feministycznego. Wasze Rzeczy to 20-metrowa tkanina stworzona przez Zairę Avtaevą, Zalinę Tavgereevą, Lianę Borczaszvill, Makkę Visengereevą, Khavę Bashanovą, Ajnę Maltsagovą, we współpracy i według koncepcji artystki Pamela Bożek w Ośrodku dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Łukowie. Patchwork na polskiej, białej tkaninie flagowej powstał z fragmentów odzieży z charytatywnej „zbiórki dla uchodźców”, która nie znalazła nowych właścicielek i właścicieli. Tkaninę będzie można tam oglądać do marca 2020 roku!

Podarunki dla dzieci z Ośrodka w Łukowie i Bezwoli

7 października 2019 roku otrzymałyśmy wspaniały prezent od Fundacji Ocalenie i Dom Otwarty. Plecaki, zeszyty i materiały plastyczne trafiły do Osób z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie, a druga przesyłka do Ośrodka w Bezwoli. To było kilkanaście pudeł pełnych wszelkiego dobra! Dziękujemy Fundacji i wszystkim Osobom, które przyczyniły się do tej zbiórki!

Nagrywamy piosenkę z tekstami Jana Brzechwy 

Ruszyły przygotowania do nagrania piosenki-niespodzianki, w ramach projektu “Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny!” Elżbieta Rojek i Tomasz Kozdraj czuwają nad rytmem, tempem i współtworzą z dziećmi całość bardzo miłą dla ucha!

 

Projekty

Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji

W lubelskich szkołach średnich trwają warsztaty prowadzone przez przeszkolone przez nas nauczycielki. Zajęcia potrwają do połowy listopada, zaś w pierwszej połowie grudnia zaprezentujemy raport z ewaluacji warsztatów i przygotujemy rekomendacje do dalszych działań w tym zakresie. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Lublin.

Odnowienie współpracy z Funduszem Feministycznym

Fundusz Feministyczny odnowił współpracę z kolejnymi 10 grupami i organizacjami – tym razem są to Grantobiorczynie z drugiego konkursu na minigranty, które będą wspierane przez najbliższe 3 lata kwotą 8 800 zł rocznie. A wśród organizacji jesteśmy my! Bardzo się cieszymy!

More than words – trening w Luksemburgu

W dniach 13-18 października 2019 roku trzy przedstawicielki stowarzyszenia uczestniczyły w międzynarodowym szkoleniu w Luksemburgu, którego celem było opracowanie założeń treningów prowadzonych w środowisku międzykulturowym. Głównym tematem spotkania była odpowiedź na pytanie – czy uda nam się wypracować metodologię, w której wspólną platformą porozumienia nie jest język mówiony. Już wiemy, że nie jest to zadanie łatwe, ale nie niemożliwe. Więcej o spotkaniu można przeczytać: https://publicystyka.ngo.pl/wiecej-niz-slowa-co-zrobic-by-komunikacja-miedzykulturowa-byla-skuteczna?

Rozpoczęłyśmy wizyty na Lubelszczyźnie – dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro

24 października 2019 roku zostałyśmy zaproszone do Klubu Seniora w Wojsławicach. Grupa ponad 30 osób z gminy położonej w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie wysłuchała historii Kurdyjki, która opowiedziała o swojej uchodźczej drodze do Polski. Ze strony Stowarzyszenia uzupełniłyśmy te informacje o szczegóły dotyczące prawnych aspektów przebywania uchodźców w Polsce. Zainteresowanie było ogromne. Spotkaniu towarzyszyło głębokie wzruszenie, ale także pamięć o uchodźczej drodze Polaków w przeszłości.

Partnerski projekt z Fundacją na rzecz Różnorodności Społecznej rozpoczęty!

25 października 2019 roku wzięłyśmy udział w pierwszym spotkaniu Koalicji dotyczącej wzmacniania roli asystentek/asystentów międzykulturowych, romskich oraz pomocy nauczyciela. Spotkanie odbyło się w Warszawie. Inicjatorką i organizacją wiodącą projektu jest Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS). Nasze stowarzyszenie jest jednym z ośmiu partnerów projektu. Do udziału w projekcie zaprosiłyśmy panią Justynę Jabłońską, która od trzech lat jest zatrudniona w Szkole Podstawowej w Bezwoli jako asystentka międzykulturowa.

Bardzo dobre wieści – strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą stronę – https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/. Nadal codziennie o godz. 9.00 publikujemy jedną bardzo dobrą wieść. Redaktorkami strony są Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już ponad 870 polubień!

 

Działalność gospodarcza

Sklep internetowy stowarzyszenia – nowe produkty – woreczki na zakupy

Utworzyliśmy sklep internetowy stowarzyszenia pod adresem – http://sklep.dlaziemi.org/. Można w nim kupić legendarne już „Notesy z Łukowa” zaprojektowane przez Pamelę Bożek oraz „Zeszyty z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz. W sklepie można także nabyć piękne serwety Pani Zariny. W ofercie znajdują się również warsztaty prowadzone przez przedstawicieli/ki stowarzyszenia. Dodatkowo proponujemy zupełnie nowy produkt, w czterech wzorach. Są to komplety woreczków na zakupy.

 

Jak nas wesprzeć?

Nowość, tym razem na Facebooku
Pojawiła się kolejna możliwość wsparcia naszych działań. Możecie założyć zbiórkę na rzecz stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil – https://www.facebook.com/dlaziemi/?epa=SEARCH_BOX i kliknąć w zakładkę “Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe stowarzyszenia.

 

Akcja 1 na 100 w toku!

Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 (lub więcej) zł. Dołączcie do Nas! Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.

Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać! Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/.

 

 

Skip to content