Newsletter – sierpień 2019

Newsletter – sierpień 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

W naszym Klubie Spotkań Kobiet praca wrze. Już niedługo w sklepie stowarzyszenia, oprócz notesów, zeszytów i serwet, pojawią się kolejne produkty. To niespodzianka, ale będą bardzo piękne i mamy poważne zamówienie. Marka CRAFT FOR DIGNITY będzie rozpoznawalną!

 

Projekty/dofinansowanie

Nowy, partnerski projekt z Fundacją na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS)

dotyczący wzmacniania asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich, w którym jesteśmy partnerkami (więcej informacji tutaj: http://bit.ly/2YZ25D7) Zobaczcie, z jakimi wspaniałymi organizacjami z całej Polski tworzymy koalicję! Działamy w różnych miejscach, mamy różne doświadczenia i wspólną wizję społeczeństwa otwartego i różnorodnego. Już niedługo połączymy siły, żeby jak najwięcej dzieci z doświadczeniem migracji mogło korzystać w szkołach ze wsparcia edukacyjnego i psychologicznego asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich!

Z: Fundacja W Stronę DialoguFundacja Kobiety WędrownePolskie Forum MigracyjneNomada Stowarzyszenie9dwunastych.

 

Projekt „Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny” – występ w Szczebrzeszynie!

W ramach projektu prowadzimy wakacyjną naukę języka polskiego dla dzieci poprzez poezję – prowadzenie Renata Kożuch-Sierociuk, warsztaty edukacyjne – naukę języka polskiego poprzez zabawę, warsztaty artystyczne: teatralne, muzyczne i taneczne w ośrodku i tam przygotowaliśmy występ, pod okiem Elżbiety Rojek i Tomasza Kozdraja, który odbył się podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, 6 sierpnia, o godzinie 14.00 na dużej scenie festiwalowej! Brawom nie było końca!

Wycieczka na Roztocze 4-6 sierpnia 2019

W ramach projektu “Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny”, realizowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i zbiórki publicznej na portalu zrzutka.pl, wybraliśmy się w prawie 50-osobowej grupie na przepiękne Roztocze. Było cudownie! I do tego piękna pogoda, przez wszystkie trzy dni! Zwiedziliśmy Roztoczański Park Narodowy, Zwierzyniec, Krasnobród z Parkiem Dinozaurów, Zamość i Szczebrzeszyn. Nocowaliśmy w bardzo przyjaznym Domu Wczasowym LECH w Suśćcu (polecamy). Dodatkową niespodzianką była wizyta pana Patryka – kuglarza z Krakowa, który umilił nam wieczór, uczył sztuczek i żonglowania. I wszystko zakończyliśmy występem na scenie głównej Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Było bardzo, bardzo intensywnie i edukacyjnie!

Partnerski projekt z Teatrem Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach „Święto” i wycieczka dzieci z ośrodka do Kielc

Od 19 do 27 sierpnia w SP nr 5 w Łukowie trwały warsztaty artystyczne w ramach projektu “Święto”, którego celem jest integracja dzieci pochodzących z różnych kultur. Projekt adresowany jest do dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie, pochodzących z takich krajów jak Czeczenia, Tadżykistan czy Turcja, a także do polskich dzieci z Łukowa. Motywem przewodnim warsztatów teatralnych, muzycznych, tanecznych i plastycznych jest temat „święta” rozumianego jako wyjątkowy czas, ważny dla danej wspólnoty. Dzieci pod opieką artystów i pedagogów przygotowałyą małą formę teatralną dotyczącą celebrowania ważnych wydarzeń oraz odwiedzają miejsca związane z upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Bardzo dobre wieści – strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą stronę: https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/. Nadal codziennie o 9.00 publikujemy jedna bardzo dobrą wieść. I w ten sposób można zacząć każdy dzień od przeczytania czegoś pozytywnego! Redaktorkami strony są: Ewa Kozdraj, Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już prawie 800 polubień!

 

Wywiady/artykuły:

Kolejny artykuł o naszej działalności

W Dzienniku Wschodnim z Agnieszką Mazuś rozmawia Ewa Kozdraj

https://www.dziennikwschodni.pl/magazyn/my-mamy-swoje-domy-a-one-nie,n,1000246971.html?fbclid=IwAR2Z2pVAwlyRRSu6uyKEPVgu8H9NJDsC_fwH9dfwEa2Qu-PlW5oqtmQQ0v8

Pisze o nas Fundusz Feministyczny

Dzisiaj oddajemy głos Ewa Kozdraj ze Stowarzyszenie “Dla Ziemi”, które we współpracy z artystką Pamela Bożek i uchodźczyniami z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie zrealizowało artystyczne warsztaty krawieckie. W efekcie warsztatów uchodźczynie mieszkające w ośrodku stworzyły piękną, patchworkową tkaninę, w której ukryły swoje herstorie. Ich dzieło będzie można obejrzeć już we wrześniu w lubelskiej Galeria Labirynt. Nie możemy się doczekać!

 

Działalność gospodarcza

Sklep internetowy stowarzyszenia

Utworzyliśmy sklep internetowy stowarzyszenia pod adresem: sklep.dlaziemi.org. Można w nim kupić legendarne już „Notesy z Łukowa” zaprojektowane przez Pamelę Bożek oraz „Zeszyty z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz, a także kupić piękne serwety Pani Zairy. Kacper Pęczuła stworzył film reklamujący pierwszy produkt, który sprzedajemy w naszym sklepie, czyli proces powstawania notesów. Film można zobaczyć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=mLaMWdK5E8o.

 

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

https://www.facebook.com/events/247747152760273/

Zbiórka na portalu zrzutka.pl

Szukamy środków na wyposażenie naszej pracowni artystyczno-rzemieślniczej pod nazwą Klub Spotkań Kobiet (KSK), która działa w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Potrzebujemy nowych sprzętów, czyli dwóch maszyn do szycia, overlocka i gilotyny do papieru, co w sumie kosztuje 3200 zł. Dlaczego nowych? Żeby działały sprawnie, były na gwarancjach i długo nam posłużyły. Ze starymi maszynami miałyśmy wiele problemów i sporo wydanych niepotrzebnie na naprawy pieniędzy (dwóch maszyn nie udało się uratować). Przeczytajcie, co same o sobie napisały członkinie pracowni KSK: https://zrzutka.pl/a6stag

 

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

 

Skip to content