Newsletter – maj 2019

Newsletter – maj 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

Nagranie wywiadów z uczestniczkami Klubu

W kwietniu 2019 roku gościłyśmy dwukrotnie Marianę Kril, która prowadziła zajęcia w Klubie Spotkań Kobiet. 8 maja Mariana powtórzyła zajęcia i nagrała wywiady z uczestniczkami klubu, z których zrealizuje audycję o kulturze, zwyczajach i obyczajach krajów pochodzenia pań, we współpracy z Kacprem Pęczułą.

 

Projekty/dofinansowanie

Projekt „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach” –

szkolenie dla kadry pedagogicznej 

31 maja 2019 roku odbyło się szkolenie dla kadry pedagogicznej zakwalifikowanej do projektu „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach”. Spotkanie, które prowadziły Magdalena Kawa i Iwona Kryczka było okazją do pogłębienia wiedzy i przygotowania się do prowadzenia zajęć w szkołach. Warsztaty dla lubelskiej młodzieży startują jesienią 2019 roku. Projekt realizowany jest ze środków Urzędu Miasta Lublin. Więcej informacji o szkoleniu można znaleźć na stronie ngo.pl:

https://publicystyka.ngo.pl/jak-przeciwdzialac-mowie-nienawisci-i-dyskryminacji-relacja-ze-szkolenia

Projekt „Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny” otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W ramach projektu poprowadzimy wakacyjną naukę języka polskiego dla dzieci poprzez poezję, warsztaty edukacyjne – naukę języka polskiego poprzez zabawę, warsztaty artystyczne: teatralne, muzyczne i taneczne w ośrodku i w szkole, przygotujemy spektakl, zorganizujemy wycieczkę na Roztocze wraz z występem podczas Festiwalu w Szczebrzeszynie – Stolicy Języka Polskiego oraz nagramy utwór muzyczny oparty o wiersze Brzechwy.

Rekrutacja do projektu „Święto”

30 maja Teatr Lalki i Aktora Kubuś z Kielc przeprowadził rekrutację dzieci polskich i cudzoziemskich w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie do naszego partnerskiego projektu, czyli półkolonii artystycznych, które odbędą się tam już w sierpniu. Do udziału zaproszono 30 dzieci.

 

Szkolenia/konferencje/spotkania/inicjatywy

Notesy z Łukowa w Domku Fińskim w Jazdowie oraz na Krakow Photomonth 2019 Festival

W ramach projektu Pameli Bożek, „Notesy z Łukowa” były bohaterami/bohaterkami wystawy w Jazdowie. Przez kilka dni można było oglądać zarówno notesy, jak i proces ich powstawania. 10 maja Zalina, Zaira, Makka, Khava i Liana poprowadziły pierwszy otwarty warsztat introligatorski „Notesów z Łukowa”.

Notesy gościły także na Krakow Photomonth 2019 Festival. Były dostępne w Centrum Festiwalowym w Galerii Bunkier Sztuki, które otworzono dla odwiedzających 24 maja.

Spektakl o uchodźcach już jesienią w II LO w Lubartowie

29 maja stowarzyszenie zostało zaproszone na spotkanie przez młodzież z LO nr II im. P. Firleja w Lubartowie. „To są w naszym życiu bardzo ważne i piękne chwile. Gdy spotykamy młodzież z naszego powiatu i okazuje się, że te osoby chcą zrobić spektakl o uchodźcach w Lubartowie! I możemy im opowiedzieć o tym co robimy i być może coś doradzić?”

Przygotowania do udziału w Święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku

14 maja otrzymałyśmy wspaniałą wiadomość o zakwalifikowaniu się do udziału w Strefie Społecznej. Rozpoczęłyśmy przygotowania na wyjazd na obchody Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku w dniach 1-4 czerwca 2019 r. Z naszego ramienia wezmą udział: Pamela Bożek, Magdalena Kawa, Ewa Kozdraj, Mariana Kril i Elżbieta Rojek!  #obchodyGdansk #2019Gdansk

Kampania EUProtects Chronimy wspólnie

W ramach kampanii, których bohaterka jest Ewa Kozdraj, zostały opublikowane artykuły w dziennikach regionalnych wydawnictwa Polska Press: Kurier Lubelski, Polska Dziennik Zachodni, Gazeta Krakowska, Gazeta Codzienna Nowiny, Głos – Dziennik Pomorza oraz na portalach tych tytułów prasowych:

https://dziennikzachodni.pl/jak-europejczycy-wspieraja-uchodzcow-i-troszcza-sie-o-bezpieczenstwo-mieszkancow-europy/ar/c1-14159687

https://kurierlubelski.pl/jak-europejczycy-wspieraja-uchodzcow-i-troszcza-sie-o-bezpieczenstwo-mieszkancow-europy/ar/c1-14159687

https://gazetakrakowska.pl/jak-europejczycy-wspieraja-uchodzcow-i-troszcza-sie-o-bezpieczenstwo-mieszkancow-europy/ar/c1-14159687

Nasza koleżanka w panelu decyzyjnym FemFundu

Fundusz Feministyczny zaprosi do współpracy 10 organizacji/grup grantobiorczyń ze swojego pierwszego konkursu grantowego. W związku z tym został utworzony panel decyzyjny, a w jego skład wchodzą: Ewa Kozdraj ze Stowarzyszenie “Dla Ziemi”, Katarzyna Bierzanowska z grupy Artykuł 6, Zofia Stopa z kolektywu Wypuszczone, Maria Swietlik, Magda Grabowska, Natalia Sarata z Rady Konsultacyjnej FemFundu oraz Magda Pocheć, Justyna Frydrych i Marta Rawłuszko z FemFundu. 17 czerwca na spotkaniu osobistym w Warszawie panel podejmie decyzję na temat tego, z kim Fundusz Feministyczny nawiąże długoterminową współpracę.

Bardzo dobre wieści – strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą stronę: https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/. Nadal codziennie o 9.00 publikujemy jedna bardzo dobrą wieść. I w ten sposób można zacząć każdy dzień od przeczytania czegoś pozytywnego! Redaktorkami strony są: Nicole Grospierre-Słomińska, Ewa Kozdraj, Marzena Mirewicz-Czumaczenko, Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już 494 polubienia!

Sklep internetowy stowarzyszenia

Utworzyliśmy sklep internetowy stowarzyszenia pod adresem: sklep.dlaziemi.org. Można w nim kupić legendarne już „Notesy z Łukowa” zaprojektowane przez Pamelę Bożek oraz „Zeszyty z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz. Kacper Pęczuła stworzył film reklamujący pierwszy produkt, który sprzedajemy w naszym sklepie, czyli proces powstawania notesów. Film można zobaczyć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=mLaMWdK5E8o

 

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

https://www.facebook.com/events/247747152760273/

 

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Skip to content