Newsletter – maj 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie
Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)
Nagranie wywiadów z uczestniczkami Klubu
W kwietniu 2019 roku gościłyśmy dwukrotnie Marianę Kril, która prowadziła zajęcia w Klubie Spotkań Kobiet. 8 maja Mariana powtórzyła zajęcia i nagrała wywiady z uczestniczkami klubu, z których zrealizuje audycję o kulturze, zwyczajach i obyczajach krajów pochodzenia pań, we współpracy z Kacprem Pęczułą.
Projekty/dofinansowanie
Projekt „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach” –
szkolenie dla kadry pedagogicznej
31 maja 2019 roku odbyło się szkolenie dla kadry pedagogicznej zakwalifikowanej do projektu „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach”. Spotkanie, które prowadziły Magdalena Kawa i Iwona Kryczka było okazją do pogłębienia wiedzy i przygotowania się do prowadzenia zajęć w szkołach. Warsztaty dla lubelskiej młodzieży startują jesienią 2019 roku. Projekt realizowany jest ze środków Urzędu Miasta Lublin. Więcej informacji o szkoleniu można znaleźć na stronie ngo.pl:
https://publicystyka.ngo.pl/jak-przeciwdzialac-mowie-nienawisci-i-dyskryminacji-relacja-ze-szkolenia
Projekt „Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny” otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W ramach projektu poprowadzimy wakacyjną naukę języka polskiego dla dzieci poprzez poezję, warsztaty edukacyjne – naukę języka polskiego poprzez zabawę, warsztaty artystyczne: teatralne, muzyczne i taneczne w ośrodku i w szkole, przygotujemy spektakl, zorganizujemy wycieczkę na Roztocze wraz z występem podczas Festiwalu w Szczebrzeszynie – Stolicy Języka Polskiego oraz nagramy utwór muzyczny oparty o wiersze Brzechwy.
Rekrutacja do projektu „Święto”
30 maja Teatr Lalki i Aktora Kubuś z Kielc przeprowadził rekrutację dzieci polskich i cudzoziemskich w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie do naszego partnerskiego projektu, czyli półkolonii artystycznych, które odbędą się tam już w sierpniu. Do udziału zaproszono 30 dzieci.
Szkolenia/konferencje/spotkania/inicjatywy
Notesy z Łukowa w Domku Fińskim w Jazdowie oraz na Krakow Photomonth 2019 Festival
W ramach projektu Pameli Bożek, „Notesy z Łukowa” były bohaterami/bohaterkami wystawy w Jazdowie. Przez kilka dni można było oglądać zarówno notesy, jak i proces ich powstawania. 10 maja Zalina, Zaira, Makka, Khava i Liana poprowadziły pierwszy otwarty warsztat introligatorski „Notesów z Łukowa”.
Notesy gościły także na Krakow Photomonth 2019 Festival. Były dostępne w Centrum Festiwalowym w Galerii Bunkier Sztuki, które otworzono dla odwiedzających 24 maja.
Spektakl o uchodźcach już jesienią w II LO w Lubartowie
29 maja stowarzyszenie zostało zaproszone na spotkanie przez młodzież z LO nr II im. P. Firleja w Lubartowie. „To są w naszym życiu bardzo ważne i piękne chwile. Gdy spotykamy młodzież z naszego powiatu i okazuje się, że te osoby chcą zrobić spektakl o uchodźcach w Lubartowie! I możemy im opowiedzieć o tym co robimy i być może coś doradzić?”
Przygotowania do udziału w Święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku
14 maja otrzymałyśmy wspaniałą wiadomość o zakwalifikowaniu się do udziału w Strefie Społecznej. Rozpoczęłyśmy przygotowania na wyjazd na obchody Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku w dniach 1-4 czerwca 2019 r. Z naszego ramienia wezmą udział: Pamela Bożek, Magdalena Kawa, Ewa Kozdraj, Mariana Kril i Elżbieta Rojek! #obchodyGdansk #2019Gdansk
Kampania EUProtects Chronimy wspólnie
W ramach kampanii, których bohaterka jest Ewa Kozdraj, zostały opublikowane artykuły w dziennikach regionalnych wydawnictwa Polska Press: Kurier Lubelski, Polska Dziennik Zachodni, Gazeta Krakowska, Gazeta Codzienna Nowiny, Głos – Dziennik Pomorza oraz na portalach tych tytułów prasowych:
Nasza koleżanka w panelu decyzyjnym FemFundu
Fundusz Feministyczny zaprosi do współpracy 10 organizacji/grup grantobiorczyń ze swojego pierwszego konkursu grantowego. W związku z tym został utworzony panel decyzyjny, a w jego skład wchodzą: Ewa Kozdraj ze Stowarzyszenie “Dla Ziemi”, Katarzyna Bierzanowska z grupy Artykuł 6, Zofia Stopa z kolektywu Wypuszczone, Maria Swietlik, Magda Grabowska, Natalia Sarata z Rady Konsultacyjnej FemFundu oraz Magda Pocheć, Justyna Frydrych i Marta Rawłuszko z FemFundu. 17 czerwca na spotkaniu osobistym w Warszawie panel podejmie decyzję na temat tego, z kim Fundusz Feministyczny nawiąże długoterminową współpracę.
Bardzo dobre wieści – strona stowarzyszenia na Facebooku
Zapraszamy na naszą stronę: https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/. Nadal codziennie o 9.00 publikujemy jedna bardzo dobrą wieść. I w ten sposób można zacząć każdy dzień od przeczytania czegoś pozytywnego! Redaktorkami strony są: Nicole Grospierre-Słomińska, Ewa Kozdraj, Marzena Mirewicz-Czumaczenko, Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już 494 polubienia!
Sklep internetowy stowarzyszenia
Utworzyliśmy sklep internetowy stowarzyszenia pod adresem: sklep.dlaziemi.org. Można w nim kupić legendarne już „Notesy z Łukowa” zaprojektowane przez Pamelę Bożek oraz „Zeszyty z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz. Kacper Pęczuła stworzył film reklamujący pierwszy produkt, który sprzedajemy w naszym sklepie, czyli proces powstawania notesów. Film można zobaczyć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=mLaMWdK5E8o
Jak nas wesprzeć?
Akcja 1 na 100 w toku!
Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!
https://www.facebook.com/events/247747152760273/
Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.