Newsletter – kwiecień 2019

Newsletter – kwiecień 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

Warsztaty z zakresu autoprezentacji

W kwietniu 2019 roku gościłyśmy dwukrotnie Marianę Kril, która prowadziła zajęcia w Klubie Spotkań Kobiet. Mariana przyjechała do Polski wiele lat temu na studia i jest dziennikarka, reportażystką, kulturoznawczynią. Pracowała w Radio Lublin i Radio Centrum. Jej zajęcia, prowadzone w języku polskim i rosyjskim miały na celu ułatwienie członkiniom Klubu mówienie o sobie, prezentowanie swoich herstorii, przełamywanie lęków w opowiadaniu o sobie.

Drugie zajęcia w ramach mini grantu od FEMFUNDu

W ostatni weekend kwietnia 2019 roku kontynuowałyśmy działania projektu finansowanego przez Fundusz Feministyczny. Jego celem jest przeprowadzenie interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych zakończonych wystawą i aukcją stworzonych prac w Galerii Labirynt w Lublinie. Projekt prowadzą Pamela Bożek we współpracy z krawcową z Ukrainy – Natalyią Guniną. Uczestniczki pracują nad wizualizacją wybranych wspomnień i doświadczeń. Warsztaty mają charakter storytellingowy, a nośnikiem herstorii są obiekty zaprojektowane i wykonane podczas spotkań. Praca z tkaninami, szydełkowanie i haft jako tradycyjne techniki rękodzielnicze zostaną wykorzystane w twórczy, nowatorski sposób.

 

Projekty/dofinansowanie

Projekt „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach” –

W kwietniu trwał nabór na szkolenie dla uczestniczek/ków projektu. W ramach przedsięwzięcia zachęcałyśmy osoby do wzięcia udziału w szkoleniu (jednodniowe, 8 godzin zegarowych). Szkolenie odbędzie się 31 maja 2019 roku. W trakcie szkolenia rozpoczniemy pracę nad przygotowaniem scenariusza/scenariuszy zajęć, które w kolejnym roku szkolnym (2019/2020) zostaną zrealizowane w szkołach. Osoby biorące udział w szkoleniu zobowiążą się do przeprowadzenia 10 godzin zajęć lekcyjnych (dla 10 klas po jednej lekcji lub większej ilości zajęć lekcyjnych dla mniejszej ilości klas – w zależności od możliwości placówki). Program zajęć zostanie przedstawiony przez zrekrutowane osoby do akceptacji Rady Rodziców i wpisany w program wychowawczo-profilaktyczny. Projekt realizowany jest ze środków Miasta Lublin.

 

Szkolenia/konferencje/spotkania/inicjatywy

Spotkanie na ASP w Krakowie

2 kwietnia 2019 roku Ewa Kozdraj została zaproszona na Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studentki/studenci poznali pracę stowarzyszenia na rzecz integracji uchodźczyń i uchodźców, którą nasza organizacja wykonuje już od ponad 10 lat. Dowiedziały/dowiedzieli się jak obecnie wygląda sytuacja osób starających się o ochronę w Polsce. Przyszli projektanci i projektantki powinni być wrażliwi/wrażliwe na drugiego człowieka. To wspaniale, że możemy podzielić się naszymi doświadczeniami na tak znakomitej uczelni, z którą już od kilku miesięcy współpracujemy. Dziękujemy za zaproszenie Pani profesor Marii Dziedzic i Pani Doktor Magdalenie Mach. Przypominamy, że to właśnie student tego wydziału zaprojektował naszą pracownię artystyczno-rzemieślniczą działająca w ramach Klubu Spotkań Kobiet w Łukowie.

Spotkanie w ramach projektu „More than words” – Budapeszt

W dniach 10-11 kwietnia 2019 roku Ewa Kozdraj i Magdalena Kawa gościły w Budapeszcie, gdzie odbywało się kolejne spotkanie zespołu międzynarodowego projektu „More than Words”, realizowanego ze środków programu Erasmus+.

https://publicystyka.ngo.pl/stowarzyszenie-dla-ziemi-z-wizyta-w-budapeszcie

Bardzo dobre wieści – strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą stronę: https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/. Nadal codziennie o 9.00 publikujemy jedna bardzo dobrą wieść. I w ten sposób można zacząć każdy dzień od przeczytania czegoś pozytywnego! Redaktorkami strony są: Nicole Grospierre-Słomińska, Ewa Kozdraj, Marzena Mirewicz-Czumaczenko, Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już ponad 440 polubień!

 Sklep internetowy stowarzyszenia

Jest już zarejestrowana działalność gospodarcza oragnizacji, tworzymy sklep internetowy, niedługo podamy jego adres. Tymczasem Kacper Pęczuła tworzy film reklamujący pierwszy produkt, który będzie sprzedawany w naszym sklepie, czyli cały proces powstawania Notesów z Łukowa.

 

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

https://www.facebook.com/events/247747152760273/

Zbiórka na okulary ratujące wzrok

To była najszybsza zbiórka jaką zrealizowałyśmy. Mieszkanka ośrodka w Łukowie, członkini KSK – Khava, zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w realizacji recepty na okulary. Ma bardzo poważną chorobę, której towarzyszy duża wada wzroku. Tego samego dnia – 15 kwietnia, po powrocie z ośrodka założyłyśmy zbiórkę na portalu zrzutka.pl, a po naszym wieczornym apelu na Facebooku w ciągu dwóch godzin na konto zbiórki wpłynęła niezbędna do zakupu kwota, czyli 850 zł. 16 kwietnia byłyśmy już w sklepie optycznym w Łukowie i wybrałyśmy piękne okulary. Podziękowaniom dla Darczyńców nie było końca. Dobro wraca. Khava będzie widziała kolory tej wiosny bardzo wyraźnie!

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Skip to content