Newsletter – marzec 2019

Newsletter – marzec 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

Dzień Kobiet w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

10 marca 2019 roku odwiedziły nas Małgorzata Sójka i Małgorzata Romanowska wraz z Maciejem Stańczykiem. Przywieźli samochód pełen kosmetyków, środków czystości, środków higienicznych dla kobiet z ośrodka. Ale także słodycze i zabawki dla dzieci. To była wspaniała niespodzianka od Inicjatywy Wspólny Stół, która przez ostatni miesiąc zbierała dary w  Centrum Wielokulturowym w Warszawie. Bardzo, bardzo dziękujemy!

Warsztaty filcowania

W dnia 10 i 11 marca 2019 roku gościłyśmy w Klubie Jolantę Różycką ze  Stowarzyszenia “ONJATY” w Bukowcu. Jola jest wszechstronnie utalentowaną artystką, a tym razem nauczyła nas podstaw filcowania na mokro. W zajęciach wzięło udział 12 kobiet. Każda wykonała bransoletkę z naturalnej wełny. Następne spotkanie będzie poświęcone wykonaniu ozdobnych szali. Już nie możemy się doczekać. Ale najważniejsze jest to, że dzięki Joli powstaje kolejny produkt, który będzie sprzedawany w naszym sklepie internetowym. To będzie niespodzianka!

Pierwsze zajęcia w ramach mini grantu od FEMFUNDu

W ostatni weekend marca 2019 roku rozpoczęłyśmy działania projektu finansowanego przez Fundusz Feministyczny. Jego celem jest przeprowadzenie interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych zakończonych wystawą i aukcją stworzonych prac w Galerii Labirynt w Lublinie. Projekt prowadzą Pamela Bożek we współpracy z krawcową z Ukrainy – Natalyią Guniną. Uczestniczki pracują nad wizualizacją wybranych wspomnień i doświadczeń. Warsztaty mają charakter storytellingowy, a nośnikiem herstorii są obiekty zaprojektowane i wykonane podczas spotkań. Praca z tkaninami, szydełkowanie i haft jako tradycyjne techniki rękodzielnicze zostaną wykorzystane w twórczy, nowatorski sposób.

 

Projekty/dofinansowanie

Projekt „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach” – rozpoczęty

29 marca 2019 roku w Biurze Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin odbyły się dwa spotkania otwierające projekt. W ich trakcie opowiedziałyśmy o jego założeniach i zaplanowanych działaniach. Do udziału w projekcie zaprosiłyśmy pedagożki/pedagogów, psycholożki/psychologów, nauczycielki/nauczycieli szkół średnich w Lublinie oraz opiekunki/opiekunów młodzieży w lubelskich bursach i przedstawicieli i przedstawicielki Rad Rodziców. Projekt realizowany jest ze środków Miasta Lublin.

Projekt wzmacniający bezpieczeństwo organizacji – zakończony

W ramach Programu Demokracja w Działaniu Fundacji im. Stefana Batorego otrzymaliśmy pod koniec 2018 roku grant na wzmocnienie bezpieczeństwa cyfrowego i fizycznego w organizacji. Zakupiliśmy komputer stacjonarny do biura, komputer przenośny, dwa dyski zapasowe, szafę na segregatory i dwa zamki do drzwi wejściowych. Karolina Balmas i Kacper Pęczuła zabezpieczyli nasze dane, wgrywając odpowiednie programy i nauczyli nas jak zachowywać bezpieczeństwo w codziennym posługiwaniu się Internetem.

Projekt „Zrób to sam! – DIY” edycja II – zakończony

W drugiej edycji projektu zapoznawaliśmy podopiecznych Centrum Aktywności Środowiskowej MOPR w Lublinie w dzielnicy Felin z technikami wykonywania rękodzieła. Zajęcia były prowadzone przez Igę i Natalię Jarosz, Aleksandrę Liśkiewicz i Kosmę Kozdraja, w ramach Programu „Dzielnice Kultury” Urzędu Miasta Lublin. Dzięki uczestnictwu w warsztatach dzieci kreatywnie spędzały zimowe popołudnia i weekendy. Oderwały oczy od ekranów i poćwiczyły zdolności manualne poprzez zajęcia stolarskie i rzeźbienie w glinie. Ponadto własnoręcznie wykonały woskowe świece i pachnące mydełka. Uczestniczki i uczestnicy nauczyły/li się ciekawych technik rzemieślniczo-artystycznych i stworzyły/li (nie jeden) praktyczny przedmiot, który będzie podarunkiem dla bliskich.

  

Szkolenia/konferencje/spotkania/inicjatywy

“Integral expression and dance therapy training” Cserkeszolo

W dniach 16-20 marca 2019 roku Ela, Ewa i Lydie uczestniczyły w “Integral expression and dance therapy training”, który odbywał się na Węgrzech w kurorcie Cserkeszolo, w ramach projektu Erasmus+ More than Words. W treningu brały udział 22 osoby z kilku krajów Europy, a także z Egiptu i Syrii oraz trenerki Reka i Nori. Wśród opinii o zajęciach możemy przeczytać: “Podczas treningów nauczyłam się jak czerpać radość z ruchu, z ograniczeń mojego ciała. A także jak pracować w grupie. Nasze trenerki dały nam ogromną przestrzeń do pracy, były łagodne, profesjonalne i bardzo przyjazne”. Dziękujemy za możliwość bycia częścią tej międzynarodowej grupy!

Spotkania Grupy Wsparcia Integracji

Magdalena Kawa uczestniczyła w kolejnym spotkaniu Grupy Wsparcia Integracji. Wydarzenie miało miejsce 26 marca 2019 roku w Biurze Partycypacji Społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o perspektywie przekształcenia formuły pracy Grupy.

Bardzo dobre wieści – ruszyła nowa strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą nową stronę: https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/. Do końca marca 2019 roku opublikowałyśmy 66 postów z bardzo dobrymi wieściami. Codziennie o 9.00. I w ten sposób można zacząć każdy dzień od przeczytania czegoś pozytywnego! Redaktorkami strony są: Nicole Grospierre-Słomińska, Ewa Kozdraj, Marzena Mirewicz-Czumaczenko, Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz. Strona ma już ponad 400 polubień!

Działalność gospodarcza stowarzyszenia

Już to mamy! Zaczynamy poważną pracę nad tworzeniem sklepu internetowego. Kacper Pęczuła realizuje film reklamujący pierwszy produkt, który będzie sprzedawany w naszym sklepie.

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy! https://www.facebook.com/events/247747152760273/

Zbiórka maszyn do szycia

W Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie działa pracownia artystyczno-rzemieślnicza w ramach Klubu Spotkań Kobiet, a wspiera ją Fundusz Feministyczny, który przyznał w tym roku minigrant, którego częścią są profesjonalne warsztaty krawieckie. Mamy dwie sprawne maszyny, ale to za mało. Byłoby wspaniale, gdybyście mogły/mogli przekazać nam maszyny, których nie używacie!

 

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Skip to content