Newsletter – luty 2019

Newsletter – luty 2019

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

Od 18 do 20 lutego Pamela Bożek prowadziła zajęcia introligatorskie w naszym Klubie. Powstały kolejne, piękne notesy!

Wspólnie z Wydziałem Form Przemysłowych ASP w Krakowie wystosowałyśmy list do Firmy IKEA, z prośba o wyposażenie naszej pracowni artystyczno-rzemieślniczej. Trzymajcie za nas kciuki!

Ferie zimowe 11-24 luty 2019

Dzięki Darczyńcom, którzy wpłacili na naszą zbiórkę byliśmy na dwudniowej wyciecze w Kielcach. Dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie wystąpiły na scenie Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Była pełna widownia! Wspaniała atmosfera, przyjaźni ludzie, radość dzieci, to wszystko nas spotyka podczas każdego pobytu w tym niezwykłym mieście. Ogromne podziękowania dla Barbary Biskup z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz za dofinansowanie, które pokryło nasze koszty przejazdu i noclegu z European Youth Foundation, dla pracowników i dyrekcji Teatru – Roberta Drobniucha, dla wszystkich cudownych Osób, prywatnych Darczyńców. Na terenie Ośrodka dla Cudzoziemców w trakcie ferii Magdalena Kawa i Agata Tkaczyk prowadziły wolontariacko zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci. Odwiedziły/li nas Karolina i Kamil, prowadzący koło naukowe na SWPS w Warszawie, wraz ze studentkami/tkami – Olą, Marią i Szymonem. Nasza biblioteka powiększyła się. Pod okiem Pameli Bożek dzieci katalogowały zbiory. Regały od Uniwersytetu w Teremiskach dostały nowe życie! Zorganizowaliśmy także wyjście prawie 100 osób do Centrum Zabaw Arkabos. To było całe popołudnie zabawy i zapominania o problemach. Wszystkie działania w trakcie ferii pokryliśmy ze środków ze zbiórki na portalu Zrzutka.pl.

Projekty/dofinansowanie

Projekt „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach”

Nasz wniosek złożony do Urzędu Miasta Lublina na działania antydyskryminacyjne został wybrany jako jeden z pięciu dofinansowanych projektów! Będzie to pilotażowe działanie adresowane do lubelskich szkół ponadgminazjalnych. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę przeciwdziałania mowie nienawiści w środowisku szkolnym i przestrzeni online oraz dyskryminacji. Z uwagi na to, że przeciwdziałanie tym zjawiskom jest zadaniem szkoły, naszym celem nie jest przejęcie tych zadań, ale wsparcie środowiska pedagogicznego w przygotowaniu programu zajęć, jego przeprowadzeniu i ewaluacji. Bardzo dziękujemy i gratulujemy pozostałym organizacjom! Stowarzyszeniu Homo Faber, Fundacji HerStory, Fundacji Teatrikon, Fundacji Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie “Znam Prawo”.

Kolejny projekt integracyjny, dzięki projektowi Teatrowi Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Chwalimy się także, bo jesteśmy partnerami tego projektu. Teatr pisze na swojej stronie „I jak tu się nie pochwalić, kiedy kolejny nasz projekt „Święto” otrzymał ministerialną dotację! Poza tym został bardzo wysoko oceniony zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym – na 4 miejscu spośród 135 wyróżnionych dofinansowaniem i 742 nadesłanych wniosków. W ramach projektu przeprowadzimy w okresie wakacyjnym półkolonie teatralne, które sprzyjać będą rozwijaniu kreatywności i nawiązaniu się nowych więzi pomiędzy dziećmi. Kluczową rolę w projekcie będą pełnić działania o charakterze integracyjnym, które pozwolą na włączenie i współdziałanie dwóch grup społecznych mających utrudniony dostęp do kultury: mieszkańców Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie oraz dzieci z Łukowa. Więcej informacji na stronie: https://bit.ly/2XgV5hc

 

Szkolenia/konferencje/spotkania/inicjatywy

12 lutego „Żywa Biblioteka” w Kielcach

“Żywa Biblioteka to niepowtarzalna okazja na poznanie ludzi, których zwykle mijasz na ulicy nawet nie zdając sobie sprawy, jakimi historiami mogą się podzielić. KAŻDY Z NAS JEST INNY! KAŻDA Z NAS JEST INNA! W roli książek wystąpiły Aliona i Zalina  Dziękujemy za zaproszenie Regionalnemu Centrum Wolontariaru w Kielcach, Muzeum Dialogu Kultur, oddziałowi Muzeum Narodowego w Kielcach, ale przede wszystkim Barbarze Biskup.

Bardzo dobre wieści – ruszyła nowa strona stowarzyszenia na Facebooku

Zapraszamy na naszą nową stronę: https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/. Chcemy na niej umieszczać informacje, które pomogą nam uwierzyć w to, że dookoła nas wiele Osób robi dobre rzeczy, z korzyścią dla świata i jego mieszkańców. Dzielmy się DOBRYMI WIEŚCIAMI  Korzenie tego pomysłu sięgają początków naszej organizacji, gdy w połowie lat 90-tych wydawaliśmy drukiem legendarne już pismo “Pozytywne wiadomości” Ale dobrych, pozytywnych, dających siłę informacji nigdy zbyt wiele!

Działalność gospodarcza stowarzyszenia

15 lutego 2019 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia „Dla Ziemi”. Tematem zebrania było rozpoczęcie działalności gospodarczej przez stowarzyszenie, wpisanie do rejestru przedsiębiorców, uściślenie punktu w statucie dotyczącego prowadzenia tej działalności. Wszystko to w ramach naszej strategii fundraisingowej i planów m.in. prowadzenia sklepu internetowego z wyrobami wytwarzanymi przez uchodźczynie w pracowni artystyczno-rzemieślniczej w Łukowie.

Odpowiednie dokumenty zostały złożone do Sądu w Świdniku.

 

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy! https://www.facebook.com/events/247747152760273/

Zbiórka kosmetyków dla kobiet z Ośrodka w Łukowie trwa

Pomysłodawcami są  Tak Dla Uchodźców i inicjatywa Wspólny Stół. Zbiórka kosmetyków, środków czystości i artykułów higienicznych będzie trwała do 3 marca. Punktem zbiórki jest Centrum Wielokulturowe w Warszawie. Co zbieramy? Nowe, nieprzeterminowane i nieotwarte:
kosmetyki do codziennej pielęgnacji, kosmetyki do pielęgnacji dzieci i niemowląt, kosmetyki kolorowe, środki czystości. Beneficjentkami zbiórki będą uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. https://www.facebook.com/events/968456320009678/

Zbiórka materiałów plastycznych zakończona!

W kilku miejscach w Lublinie  znajdowały się pudełka na materiały plastyczne. Inicjatorką pomysłu była Natalia Lisowska. Serdecznie jej za to dziękujemy! Zebrane materiały zostały wykorzystane podczas ferii zimowych.

 

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Skip to content