Newsletter – grudzień 2020

Newsletter – grudzień 2020

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

To już pewna tradycja, że dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie zbierają czekolady z okazji Mikołajek dla dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Bardzo dziękujemy w imieniu wszystkich obdarowanych dzieci!

W ramach projektu „OBCY? Zbliżenia”, współfinansowanego w ramach darowizny od Fundacji Drzewo i Jutro w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie prowadzona jest systematyczna pomoc psychologiczna dla rodzin, lekcje edukacyjne dla dzieci, spotkania. W grudniu odbyły się też pierwsze warsztaty psychologiczne. Tym razem 4 grudnia odwiedziłyśmy wraz z Alioną Dom Kultury w Hańsku. Spotkałyśmy się z członkiniami Klubu Kobiet Aktywnych, rozmawiałyśmy o uchodźstwie, o sytuacji osób starających się o nadanie statusu uchodźcy, ale też o Kurdystanie, obyczajach i o tym, jak uchodźczynie czują się, odnajdują się  w Polsce. Jak zwykle przemiłe, wartościowe spotkanie. Dziękujemy za organizację Wioli Wicińskiej.

Klub Spotkań Kobiet w Ośrodku w Łukowie

Do pracowni rzemieślniczo-artystycznej przyjechały cztery stoły, mamy skompletowane trzy stanowiska do warsztatów. Dojechały krzesła, maszyny do szycia, overlock i gilotyna do cięcia papieru. W pracowni nie zabraknie lampek i lustra. W trakcie realizacji są regały. Wszystko to dzięki Funduszowi Feministycznemu, restauracji Mezzalians i Pameli Bożek oraz wszystkim wpłacającym na prowadzoną zbiórkę. Szczególne podziękowania ślemy do Anny Nacher.

 

Projekty

Brzechwa dzieciom – język polski nie jest trudny!

6 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 5 odbyła się premiera przestawienia Czerwonego Kapturka, w adaptacji Elżbiety Rojek na scenie gościły dwie Babcie i dwie Czerwone Kapturki. We wszystkie role wcieliły się dzieci mieszkające w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. W pracę nad projektem zaangażowany był także Tomasz Kozdraj. Działanie było możliwe dzięki środkom Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niebawem przedstawienie będzie można zobaczyć w łukowskim Ośrodku dla Cudzoziemców.

Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach

W grudniu zakończył się projekt realizowany ze środków Urzędu Miasta. Jednym z jego efektów był opracowany raport, który zaprezentowany został 10 grudnia 2019 roku. Publikacja dostępna jest w formie elektronicznej na naszej stronie – https://dlaziemi.org/pl/wp-content/uploads/2019/12/Raport.pdf. Zapraszamy do lektury. O projekcie można także przeczytać w artykule zamieszczonym na portalu ngo.pl – https://publicystyka.ngo.pl/projekt-stowarzyszenia-dla-ziemi-na-finiszu?fbclid=IwAR0GM1yCDzWY1aEFzCG5zkT-w1u5Bj9dRWsnJpN6jY8EpcTqimFikAO47sc.

More than words

12 i 13 grudnia 2019 roku Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek uczestniczyły w kolejnym spotkaniu roboczym w ramach projektu. Odbyło się ono w Potenzie, we Włoszech, u naszej partnerskiej organizacji Euro Net. Rozmawialiśmy o dalszym przebiegu projektu, o stronie internetowej, filmie, organizacji wydarzeń, o promocji. Smutnym elementem była informacja, która dotarła do nas w trakcie drugiego dnia spotkania, o podjęciu przez rząd brytyjski decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej. Dobrze, ze nasi przyjaciele z Border Crossings mieli nas przy sobie w tej trudnej chwili.

Zapraszamy wszystkie i wszystkich znajomych z Facebooka do polubienia strony naszego międzynarodowego projektu, którego rezultaty będzie można poznać już w kwietniu! Erasmus+ More than Words

http://motw.eu/

Bardzo dobre wieści – strona stowarzyszenia na Facebooku

Każdego dnia zapraszamy Was na naszą stronę https://www.facebook.com/bardzodobrewiesci/, gdzie o godz. 9.00 czekają na Was dobre wieści. Za redakcję odpowiada Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek, a nad stroną graficzną czuwa Natalia Jarosz.

 

Działalność gospodarcza

Sklep internetowy Stowarzyszenia

Wciąż działa nas sklep (http://sklep.dlaziemi.org/), w którym można nabyć produkty wykonywane przez uchodźczynie z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Oprócz legendarnych już „Notesów z Łukowa” zaprojektowanych przez Pamelę Bożek oraz „Zeszytów z niespodzianką” według projektu Joanny Kurkiewicz można także nabyć piękne serwety Pani Zariny oraz wielorazowe woreczki na zakupy ze świątecznym motywem. W ofercie znajdują się także warsztaty prowadzone przez członków i członkinie Stowarzyszenia. Zapraszamy na stronę sklepu!

 

Jak nas wesprzeć?

Utwórz zbiórkę!

Każda chętna osoba może założyć zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia poprzez Facebook. Wystarczy wejść na nasz profil i kliknąć w zakładkę „Utwórz zbiórkę pieniędzy”. Każda złotówka trafi na cele statutowe Stowarzyszenia.

 Przyłącz się do Akcji 1 na 100!

Na liście „Złotej setki” wciąż są wolne miejsca dla osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym przelewem w wysokości 10 zł (lub więcej). Wszystkie dane do przelewu i informacje o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/1-na-100/.

 Wesprzyj nas darowizną

Można nas także wesprzeć jednorazową wpłatą przekazując nam darowiznę. Każda pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna i pozwala nam skuteczniej działać. Dane do przelewu znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/przekaz-darowizne/

Skip to content