Newsletter – grudzień 2018

Newsletter – grudzień 2018

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Dyplomy rozdane!

2 grudnia 2018 roku jedenaście uchodźczyń z Ośrodka w Łukowie otrzymało dyplomy za udział w spotkaniu “Kobiece utopie w działaniu. 100 lat praw wyborczych kobiet”, zorganizowanym przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w sierpniu 2018 roku.

KSK ma swoją siedzibę!

Dzięki uprzejmości Administratora mamy do dyspozycji dwa pokoje z łazienką w Ośrodku!

6 i 7 grudnia 2018 roku po raz kolejny odwiedziły nas Osoby z Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – prof. Maria Dziedzic, dr Anna Szwaja, Magdalena Mach oraz studentki, które poprowadziły warsztaty tkackie dla kobiet z Ośrodka. Daniel Dżalak stworzył w ramach pracy semestralnej projekt naszej pracowni artystyczno-rzemieślniczej. Powstała makieta, kosztorys i plany w jaki sposób wyposażyć to niezwykłe miejsce.

Paczki mikołajkowe dla dzieci

7 grudnia 2018 roku zawiozłyśmy do Ośrodka prawie 100 paczek z zabawkami i słodyczami i ponad 200 czekolad, które zebrano w lubelskich szkołach – Międzynarodowej Szkole Podstawowej Paderewski i Szkole Podstawowej nr 31. To już kolejny rok, kiedy obie szkoły wspierają dzieci z Łukowa.

Występ dzieci z ośrodka

13 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie odbyło się przedstawienie końcowe w ramach projektu „Nasza kultura i tradycja – o czym możemy sobie opowiedzieć?” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Elżbieta Rojek i Tomasz Kozdraj, we współpracy z panią Zariną Borokhoevą przygotowali dzieci do występu. Były tańce, gra na instrumentach, śpiew po czeczeńsku, polsku i rosyjsku, a także wiersze Brzechwy. Wystąpiły: Amina, Jasmina, Hadiża, Madina, Maisa, Medina, Rayana i Salima oraz Adam, Dżohar, Hakim, Ibragim i Isa.

Rozdanie prezentów z warszawskiej zbiórki

30 grudnia 2018 roku, dzięki inicjatywom Tak Dla Uchodźców oraz Śniadania Wielokulturowe Multicultural Breakfasts Wspólny Stół, rozdaliśmy w Ośrodku zebrane w Warszawie prezenty. Przy pomocy mam podzieliłyśmy podarunki, tak by trafiły do każdego z wielu dzieci. Były to słodycze, zabawki, materiały plastyczne, gry i książki (te ostatnie wzbogaciły bibliotekę w Ośrodku). 

Dobre wiadomości

Grant w ramach Programu Demokracja w działaniu

Stowarzyszenie otrzymało grant (10 000 zł.) od Fundacji im. Stefana Batorego na poprawienie m.in. bezpieczeństwa cyfrowego organizacji. Oprócz pracy informatyka, w ramach grantu opłacimy zakup dwóch komputerów (przenośnego i stacjonarnego), dwóch dysków zapasowych, metalowej szafy na dokumenty i zamka do drzwi biura.

Minigranty Funduszu Feministycznego

21 grudnia 2018 roku podano wyniki konkursu FemFundu i nasz projekt został nagrodzony kwotą 4400 zł. (jako jeden z 21 projektów w Polsce!). Jego celem jest przeprowadzenie interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych, zakończonych wystawą i aukcją stworzonych prac w zewnętrznej instytucji sztuki. Projekt skierowany jest do mieszkanek Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Koordynatorką, a także współprowadzącą zajęcia, będzie Pamela Bożek.

Zakończenie projektu „Nasz Lublin-nasz dom” II edycja

31 grudnia 2018 roku projekt zakończył się wydaniem na płycie czterech utworów nagranych wraz z artystami: białoruskim, syryjskim, ukraińskimi i żydowskim. Piosenek można posłuchać na Youtube pod adresami:

https://www.youtube.com/watch?v=3LjMOa0igec
https://www.youtube.com/watch?v=s_5HxCAniIc
https://www.youtube.com/watch?v=1u0vykPXE8w
https://www.youtube.com/watch?v=8jfy6F_zRO0

17 grudnia 2018 roku wzięliśmy udział w nagraniu audycji muzycznej w Radiu Centrum w Lublinie, podczas której opowiadaliśmy o naszej pracy z uchodźczyniami/cami i migrantkami/tami.

Wystawy/spotkania/kampanie

Otwarcie wystawy w Warszawie

8 grudnia 2018 roku w Galerii Art. Walk na Placu Europejskim w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy “Bez/Granicznie”, współtworzonej przez Pamelę Bożek, która do współpracy zaprosiła Khavę, Aminę i Melisę z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Wystawę będzie można oglądać przez trzy miesiące.

Spotkanie przy działaniu w Kielcach

14 i 15 grudnia 2018 roku na zaproszenie Barbary Biskup z Regionalnego Centrum Wolontariatu i Instytutu Dizajnu w Kielcach, Aliona, Ewa i Zalina wzięły udział w projekcie „Spotkanie przy Działaniu” (finansowanym w ramach programu European Youth Foundation). Pierwszego dnia panie poprowadziły otwarty wykład dla zainteresowanych osób, a drugiego wzięły udział w warsztatach tworzenia notesów.

Kampania To działa!

Zostaliśmy zaproszeni do udziału w Kampanii „To działa”, która ma pokazać jak wielki wpływ na życie społeczne ma działalność organizacji pozarządowych. Ukazał się już artykuł na ngo.pl i onet.pl, z fragmentem dotyczącym naszej działalności. Więcej na stronie: http://www.todziala.org/

Kampania „EU Protects” ruszyła 18 grudnia 2018

Na stronie Komisji Europejskiej w Polsce możecie przeczytać o prezesce naszego stowarzyszenia, która bierze udział w kampanii #EUProtects#UEChronimyWspolnie, jako lokalna bohaterka. Więcej informacji o innych lokalnych bohaterach i bohaterkach z Polski znajdziecie pod adresem http://bit.ly/EUProtectsPL

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj – https://dlaziemi.org/pl/1-na-100/. Zapraszamy!

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Skip to content