Newsletter – listopad 2018

Newsletter – listopad 2018

Newsletter Stowarzyszenia „Dla Ziemi” – listopad 2018

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

W listopadzie kontynuowałyśmy działalność KSK w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie.

5 i 6 listopada 2018 roku nasza Sojuszniczka – Pamela Bożek zaprosiła do Warszawy mieszkanki Ośrodka w Łukowie – Khavę, Aminę i Melissę wraz z panią Makką. Poprowadziła z nimi warsztaty “Polonia. Z ziemi polskiej do Polski” w ramach wystawy “Bez/Granicznie”. Otwarcie wystawy odbędzie się 8 grudnia 2018 roku o godzinie 15 w Galerii Art. Walk na Placu Europejskim w Warszawie. Projekt “Polonia…”, prezentujący dokumentację warsztatów będzie można oglądać przez trzy miesiące.

16 listopada 2018 roku zawiozłyśmy do Ośrodka kosmetyki, które zostały zebrane w Lublinie i w Lubartowie, dzięki wsparciu wielu Sojuszniczek i Sojuszników. To było kilka dużych toreb pełnych środków higienicznych i kosmetycznych. Zbiórka odbywała się przez ostatnie półtora miesiąca w Galerii Labirynt oraz w Międzynarodowej Szkole Podstawowej Paderewski w Lublinie.

W Łukowie powstała Biblioteka Stowarzyszenia. Dzięki hojności Danuty Kuroń z Uniwersytetu Powszechnego im. J. J. Lipskiego w Teremiskach, a także Joanny Kossak z Podcerkwi w Puszczy Białowieskiej otrzymaliśmy mnóstwo książek dla dorosłych i dla dzieci. Część została zawieziona do Ośrodka, pozostałe książki wzbogaciły naszą stowarzyszeniową bibliotekę. Otrzymaliśmy też niezwykły dar – książki w języku czeczeńskim od Stowarzyszenia Homo Faber.

Warsztaty muzyczno-wokalne

W ośrodku cały czas trwają zajęcia muzyczne. Elżbieta Rojek i Tomasz Kozdraj przygotowują dzieci do występu artystycznego w szkole. Wszystko w ramach projektu „Nasza kultura i tradycja – o czym możemy sobie opowiedzieć?” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zakończenie projektu i premierowy pokaz odbędzie się 13 grudnia 2018 roku, o godzinie 11, w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie.

Minigranty Funduszu Feministycznego

Otrzymałyśmy informację o przejściu naszego projektu do kolejnego etapu FEMFUNDU. Nasz pomysł znalazł się w gronie 99 projektów, na które głosujemy wzajemnie do 10 grudnia 2018 roku. Naszym celem jest przeprowadzenie interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych, zakończonych wystawą i aukcją stworzonych prac w zewnętrznej instytucji sztuki. Projekt skierowany jest do mieszkanek Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Koordynatorką, a także współprowadzącą zajęcia jest artystka zajmująca się działaniami społecznymi – Pamela Bożek.

Szkolenia/konferencje/spotkania

Rozwijamy naszą działalność

9 listopada 2018 roku Ewa Kozdraj (zaproszona przez Fundację im. S. Batorego) wzięła udział z szkoleniu „Świadomie w mediach społecznościowych” – prowadzonym przez Marcina Żukowskiego. Tematem było poruszanie się organizacji w mediach, strategie komunikacji, angażowanie użytkowników oraz szerzej: jak działać jako organizacja pozarządowa. Ogromna wiedza, fachowość prowadzącego sprawiły, że było to jedno z najlepszych szkoleń, w jakich braliśmy udział.

11 listopada 2018 roku uczciliśmy sprzątaniem Lasów Kozłowieckich. Wróciliśmy z naszymi działaniami do tego, co robiliśmy już trzydzieści lat temu. Z inicjatywy członkini naszego zarządu – Nicole Grospierre-Słomińskiej i jej męża – Słomy wzięliśmy udział, wraz z ponad dwudziestoma innymi osobami, w akcji sprzątania okolicznych lasów. Patriotyzm można wyrazić w różny sposób – dla nas to na pewno są też czyste lasy! Akcję będziemy powtarzać regularnie, raz w miesiącu. Niestety zostało zebranych kilkadziesiąt worków pełnych wszelkiego rodzaju śmieci…

W dniach 13-14 listopada 2018 roku Ewa Kozdraj wzięła udział w Zimowej Szkole Fundraisingu, czyli cyklu prowadzonym przez Fundację Akademię Organizacji Obywatelskich (FAOO) i Komisję Europejską. Podczas pierwszego zjazdu uczestnicy dowiadywali się czym są dla organizacji podstawy fundraisingu i marketingu, analizowali strategię finansowania organizacji. Szkolenie było prowadzone przez Lidię Kuczmierowską i Andrzeja Pietruchę z FAOO.

Od 19 do 25 listopada 2018 roku gościłyśmy (Ewa, Justyna i Lydie) w Potenzie we Włoszech, w ramach Programu Erasmus +. Naszym nauczycielem clowningu był Raffaele Messina  z organizacji Euro Net, którego wiedza i umiejętności są niezwykłe. Przez kilka dni uczyłyśmy się bycia klaunami, co jest bardzo trudną i piękną umiejętnością. Będziemy ją teraz wykorzystywać do pracy w stowarzyszeniu. Poznałyśmy wspaniałych ludzi, nawiązałyśmy kontakty, przyjaźnie, miałyśmy swoich Aniołów i Anielice, a także bardzo ciekawe zadania do wykonania na ulicach Matery – jednego z najstarszych miast świata. Wszystko to w ramach projektu More than Words, którego jesteśmy partnerem.

27 listopada 2018 roku spotkałyśmy się w Warszawie z Sojuszniczką poznaną podczas spotkania końcowego w ramach projektu Koalicji Karat, dziennikarką Edytą Kolasińską-Bazan, z którą planujemy przygotowanie materiału prasowego na temat naszej pracy z uchodźczyniami.

27 listopada 2018 roku Magdalena Kawa uczestniczyła w kolejnym spotkaniu lubelskiej Grupy Wsparcia Integracji, działającej przy Kancelarii Prezydenta Lublina. Tym razem tematem przewodnim był biznes oraz włączanie cudzoziemców i cudzoziemek w rynek pracy.

Kampania “EU Protects”

Ewa Kozdraj została zaproszona (jako jedna z trzech osób w Polsce) do kampanii informacyjnej Komisji Europejskiej, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat działań UE w zakresie ochrony obywateli przed globalnymi wyzwaniami. Jej osią są zwykli bohaterowie pracujący na rzecz UE lub instytucji, które są przez nią wspierane we wszystkich państwach członkowskich. Działają ponad narodowymi interesami i wspólnie starają się rozwiązywać problemy z zakresu zdrowia, środowiska, przestępczości, terroryzmu, migracji, gospodarki. W kampanii mają być przedstawione historie pokazujące, w jaki sposób UE angażuje się w codzienne życie obywateli oraz dlaczego jest jego istotnym elementem składowym.

Jak nas wesprzeć?

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty! Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

Kolejna zbiórka trwa – poszukujemy piętrowych łóżek i materacy (80/200 cm i 90/200 cm)

Być może posiadacie niepotrzebne już, ale w stanie nadającym się do użytkowania, piętrowe łóżka dziecięce i materace. Potrzebują ich rodziny uchodźcze. Wszelkie oferty i zapytania prosimy kierować na adres: dlaziemi@dlaziemi.org lub pod numerem telefonu: 603 882 082.

Zbiórki zabawek i słodyczy w Lublinie

W listopadzie, po raz kolejny, były prowadzone zbiórki zabawek i słodyczy w Międzynarodowej Szkole Podstawowej Paderewski i czekolad w Szkole Podstawowej nr 31 w Lublinie. Zebrane rzeczy trafią jako prezenty od Mikołaja do dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie.

Warszawa dla Łukowa

Zapraszamy do wsparcia! To piękna inicjatywa grupy Tak Dla Uchodźców i Wspólny Stół! Słodycze trafią m.in. do dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie!
W Warszawie wszelkie dobra można przynieść do Centrum Wielokulturowego, gdzie jest ustawione pudełko z napisem „Zbiórka dla dzieci z Łukowa”. Można też wysłać do nas paczkę pocztą na adres Centrum Wielokulturowe w Warszawie Jagiellońska 54, 03-463 Warszawa lub też kontaktując się bezpośrednio z Zuzą Cisowską lub Maciejem Stańczykiem.

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymuje od Fundacji im. Stefana Batorego.

Skip to content