Newsletter – październik 2018

Newsletter – październik 2018

Zapraszamy do lektury drugiego Newslettera Stowarzyszenia Dla Ziemi. Zobaczcie co działo się u nas w październiku!

Newsletter Stowarzyszenia „Dla Ziemi” – październik 2018

Działania w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie

Kontynuacja działalności Klubu Spotkań Kobiet (KSK)

W październiku kontynuowałyśmy działalność KSK w ośrodku dla cudzoziemców w Łukowie. 1 października odbyło się spotkanie z opowiadania historii. Prowadziła je Magdalena Kawa, która dzieliła się swoim doświadczeniem i wiedzą zdobytą w trakcie warsztatów organizowanych w ramach międzynarodowego projektu More than words. Kontynuacja warsztatów odbyła się 23 października. W ich trakcie przygotowywałyśmy się do spotkania zorganizowanego przez Koalicję Karat. O tym czego ono dotyczyło dowiecie się za chwilę. W KSK odbyły się także warsztaty z Marzeną Mirewicz-Czumaczenko, która w dniach 11 i 12 października prowadziła zajęcia z wykonywania breloczków. Wszystko to dzięki współpracy z Koalicją Karat.

23 października ośrodek odwiedziły przedstawicielki i przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W ramach zajęć z Projektowania jeden ze studentów ASP chce przygotować rozwiązania, które można wprowadzić w ośrodku. Spotkanie było wstępem do tych działań i wspólnym definiowaniem potrzeb. Efekty pracy mamy poznać w najbliższym czasie.

Warsztaty muzyczno-wokalne

W ośrodku cały czas trwają zajęcia muzyczne. Elżbieta Rojek i Tomasz Kozdraj przygotowują dzieci do występu artystycznego w szkole. Finał już niedługo. Wszystko to w ramach projektu „Nasza kultura i tradycja – o czym możemy sobie opowiedzieć?” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szkolenia/konferencje/spotkania

Rozwijamy naszą działalność

2 października spotkałyśmy się z Pamelą Bożek, inicjatorką i pomysłodawczynią „Notesów z Łukowa”. Zastanawiałyśmy się wspólnie jak rozwijać tak potrzebne i wartościowe działania. Dzieliłyśmy się planami na przyszłość. Pierwsze wnioski wypracowałyśmy już w trakcie spotkania. Napisałyśmy wniosek do Funduszu Feministycznego i niebawem ruszamy ze sklepem internetowym gdzie będziecie mogli/ły nabyć wszystkie produkty tworzone przez uchodźczynie. Obok notesów pojawią się inne, ciekawe oferty.

Spotkanie z przedstawicielkami Funduszu Feministycznego

Ewa Kozdraj i Dorota Grygiel-Zwojszczyk wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielkami FemFundu. Wydarzenie miało miejsce 8 października w Lublinie. Uczestniczki spotkania rozmawiały m.in. o ogłoszonym konkursie na działania wspierające kobiety. Nasz wniosek został już złożony i czekamy z niecierpliwością na wyniki.

Udział w Forum Antydyskryminacyjnym

12 października Magdalena Kawa reprezentowała Stowarzyszenie „Dla Ziemi” na Forum Antydyskryminacyjnym zorganizowanym w Lublinie przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

O Stowarzyszeniu na międzynarodowym seminarium

Byłyśmy obecni na międzynarodowym seminarium poświęconym roli organizacji pozarządowych i związków zawodowych w integracji uchodźców/czyń i migrantów/ek na rynku pracy. Reprezentowała nas Magdalena Kawa, która przedstawiała dokonania stowarzyszenia w zakresie wsparcia zawodowego uchodźców i uchodźczyń. Mamy się czym pochwalić, działania te realizujemy w bardzo różnej formie od 10 lat. Wydarzenie odbyło się 18 października w Warszawie.

O działaniach Stowarzyszenia na antenie Radia Tok FM

W sobotni poranek, 20 października, Magdalena Kawa wzięła udział w audycji prowadzonej przez Karolinę Głowacką. Opowiadała o naszych działaniach na rzecz wsparcia uchodźczyń. Komu nie udało się wstać przed ósmą zachęcamy do odsłuchania rozmowy, dostępnej tutaj.

Podsumowanie projektu Koalicji Karat

Teraz o zapowiadanej w poprzednim newsletterze niespodziance. Koniec miesiąca był dla nas bardzo ważny i uroczysty. 27 października na zaproszenie Koalicji Karat byłyśmy w Warszawie (Ewa, Magda, Anzhela, Ayna, Helena, Makka, Zalina, Zarina, Larisa, Luiza, Mariam) na spotkaniu „Uchodźczynie w Polsce. Warsztat dla sojuszniczek”. Była to doskonała okazja do rozmowy, zdefiniowania problemów uchodźczyń oraz zastanowienia się w jaki sposób na te problemy możemy odpowiedzieć. To dla nas bardzo budujące, że aż tyle kobiet zechciało poświęcić swój wolny czas i zaangażować się w pomoc uchodźczyniom. Dziękujemy za Waszą obecność. A Koalicji Karat za organizację spotkania i nawiązanie współpracy z nami przy realizacji całego projektu. Spotkaniem nie zamknęłyśmy tego dnia, wieczorem odbyła się uroczysta kolacja i impreza przygotowana dla uczestniczek projektu.

Grupa Wsparcia Integracji

Udało nam się zgrać kalendarze i 30 października uczestniczyć w kolejnym już spotkaniu Grupy Wsparcia Integracji działającej przy Biurze Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin.

Jak nas wesprzeć?

Zapraszamy na Weekend ze Stowarzyszeniem!

Serdecznie zapraszamy na warsztaty muzyczno-wokalne prowadzone przez Lydie Charlotte Kotlinski oraz Tomasza „Bozdka” Kozdraja. To doskonała okazja do szlifowania lub odkrycia talentów muzycznych. Doświadczenie i energia prowadzących gwarantuje świetnie spędzony czas, do tego malownicza lokalizacja, świetne jedzenie i możliwość wsparcia stowarzyszenia. Dla spóźnialskich możliwość dołączenia do warsztatów w dniach 16-18 listopada, cena trzydniowych warsztatów to 600 zł. Więcej informacji pod linkiem.

Akcja 1 na 100 w toku!

Szukamy 100 (albo więcej) osób, które zechcą wspomóc organizację stałym, comiesięcznym wsparciem w wysokości 10 zł (lub więcej). Mamy już chętne pierwsze osoby. Dołącz i Ty zanim będzie za późno. Wszystkie dane do przelewu i informację o akcji znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

Zakończyłyśmy/liśmy zbiórkę kosmetyków i środków czystości

Oddaliście naprawdę wiele! Bardzo serdecznie Wam za to dziękujemy, obiecujemy niebawem przekazać wszystkie dary do ośrodka. Podziękowania kierujemy także do Galerii Labirynt, Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski. Bez ich zaangażowania zbiórka na pewno byłaby mniejsza, a najwięcej braw należy się Oli, Eli i Kamila! Dziękujemy!

Kolejna zbiórka – poszukujemy piętrowych łóżek i materacy (80/200 cm i 90/200 cm)

Być może posiadacie niepotrzebne już, ale w stanie nadającym się do użytkowania, piętrowe łóżka dziecięce i materace. Potrzebują ich rodziny uchodźcze. Wszelkie oferty i zapytania prosimy kierować na adres: dlaziemi@dlaziemi.org lub pod numerem telefonu: 603 882 082.

 

Newsletter powstaje dzięki wsparciu instytucjonalnemu, które nasza organizacja otrzymała od Fundacji im. Stefana Batorego.

Skip to content