Podsumowanie projektu Koalicji Karat

Podsumowanie projektu Koalicji Karat

Jakie są potrzeby uchodźczyń i w jaki sposób mogę się włączyć w pomoc? Takie oczekiwanie pojawiało się najczęściej w trakcie spotkania “Uchodźczynie w Polsce. Warsztat dla sojuszniczek” zorganizowanego przez Koalicję Karat.

Wydarzenie odbyło się 27 października 2018 roku w Warszawie, udział w nim wzięły mieszkanki ośrodka dla cudzoziemców w Łukowie, cudzoziemki, które przeszły przez procedurę uchodźczą oraz sojuszniczki, zainteresowane pomocą uchodźczyniom. Spośród ostatniej grupy uczestniczek spotkania pojawiły się prawniczki, dziennikarki, edukatorki, psycholożki, trenerki, rzeczniczki, działaczki organizacji pozarządowych. Wszystkie z nich były zainteresowane dowiedzeniem się jakie są realne potrzeby uchodźczyń w Polsce, a także w jaki sposób można na te potrzeby odpowiedzieć.

Mamy nadzieję, że spotkanie było wstępem do dalszych działań, dało przestrzeń do poznania się i szczerej rozmowy. Dla wielu uchodźczyń było to pierwsza możliwość artykulacji swoich potrzeb, podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z byciem uchodźczynią w Polsce. Cieszymy się także z tego, że Stowarzyszenie było partnerem tego spotkania. Wieczorem zostałyśmy zaproszone na kolację i imprezę, która była nieformalnym zakończeniem projektu.

Nasze partnerstwo z Koalicją Karat nie ograniczało się jednak tylko do tego spotkania. Od początku realizacji projektu  “Women’s Empowerment, Integration and Participation” włączałyśmy się w działania. Pomagałyśmy w organizacji kursów językowych i wspierających kompetencje zawodowe organizowanych w ośrodku dla cudzoziemców w Łukowie, uczestniczyłyśmy w spotkaniach sieciujących. Powodem do zadowolenia jest fakt, że uchodźczynie bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w tych zajęciach, a niektóre z nich reprezentowały nas także na spotkaniach sieciujących.

Projekt dobiega końca, zostajemy ze zdobytą wiedzą i doświadczeniem oraz siecią kontaktów. Jesteśmy przekonane, że wszystko to będzie miało kontynuację w niedługiej przyszłości.

 

Skip to content