polski | english | francais | deutch
   
 
starthistoriazespolceleaktualnoscizrealizowane projektydarczyncykontaktfilmy
  Zealizowane projekty > projekt 05/2006
 

Raport z projektu Stowarzyszenia Ekologicznego "Dla Ziemi"
prowadzonego we współpracy z Lubartowskim Ośrodkiem Kultury pod tytułem
"Wokół Dachu Świata- kultura i prawa człowieka"- autorstwa Ewy Kozdraj,
współfinansowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach
programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2006 r

 

>>>PROGRAM PROJEKTU<<<

 

9-go grudnia odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu Stowarzyszenia Ekologicznego "Dla Ziemi" pod tytułem "Wokół Dachu Świata- kultura i prawa człowieka".
Projekt trwał od początku listopada br. i w jego ramach mogliśmy gościć podróżników, dziennikarzy, przedstawicieli oraz adeptów organizacji pozarządowych, zajmujących się tematyką praw człowieka, oraz uchodźców tybetańskich mieszkających w Polsce.
W projekcie na terenie Lubartowa wzięło udział około 500 osób, natomiast w Lublinie był to tłum, którego nie potrafiliśmy policzyć.
Fundacja Edukacja dla Demokracji powstała w końcu lat 80-tych dzięki współpracy pedagogów polskich i amerykańskich. Jej celem jest krzewienie wiedzy o demokracji i gospodarce wolnorynkowej oraz umiejętności działania obywatelskiego w państwie demokratycznym.
Natomiast edukacja rozwojowa ma na celu podniesienie świadomości i poszerzenie wiedzy polskiego społeczeństwa na temat międzynarodowego rozwoju, ułatwia zrozumienie współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych i rozwijających się, prowadzi do świadomego działania na rzecz walki z ubóstwem na świecie i realizacji Milenijnych Celów Rozwoju (przyjętych przez przywódców 189 państw na szczycie ONZ w 2000 roku).
W projekcie odbyliśmy podróż od Indii, poprzez Tajlandię, Koreę Północną, aż dotarliśmy do celu naszej podróży, jakim był Dach Świata- Tybet.
Początkiem było spotkanie z Asią i Edim Pyrkami- podróżnikami, autorami książek, którzy dotarli już niemal do wszystkich zakątków świata. Był to pokaz slajdów, oraz barwne, pogodne opowieści. Następne spotkanie z Anną Reich ze Stowarzyszenia "Jeden Świat" z Poznania, polskiego ramienia Civil Service International miało również przyjemny charakter, gdyż zachęcało młodzież do odbywania pokojowego wolontariatu, na rzecz różnych organizacji, czyli jak można miło spędzić wakacje, jednocześnie działając na rzecz dobra innych ludzi.
Maria Wiernikowska, znana dziennikarka telewizyjna wprowadziła nas w świat, którym rządzi dyktatura, gdzie pojęcie praw człowieka nie istnieje, a ludzie traktowani są jako masa, którą w strachu i terrorze trzyma komunistyczny rząd, była to podróż do Korei Północnej.
Następne spotkanie prowadziło nas w stronę celu podróży, czyli do Tybetu. Naszym gościem był Piotr Cykowski z Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Tybetu, który wygłosił wykład pod tytułem "Tybet i jego miejsce na mapie świata". Towarzyszyła temu wystawa zdjęć uczestników podróży do Tybetu z warszawskiego Tibet House Acala, oraz prelekcja dr Justyny Laskowskiej- Otwinowskiej adepta Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Mogliśmy usłyszeć co dzieje się w kraju, będącym od 56 lat w niewoli, którego historia tak bardzo przypomina nam naszą historię. Przez trzy dni naszym gościem był mnich buddyjski A-jam, uciekinier z Tybetu od roku mieszkający w Polsce, który pokazał nam sztukę sypania z piasku mandali, czyli przepięknego obrazu, dzieła sztuki, powstałego w wyniku iście benedyktyńskiej pracy, która po zakończeniu została zniszczona i popłynęła wraz z nurtem rzeki. Był to symbol przemijania, nieuchronności końca wszystkiego.
Ostatnie spotkanie były to wykłady wygłoszone również przez uciekinierów z Tybetu. Pierwszym był wykład lekarza medycyny Jeshiego Lhosara na temat uchodźców tybetańskich na świecie, oraz wykład historyka, nauczyciela sanskrytu Thinlaya Lobsanga na temat języka i kultury tybetańskiej.
Mieliśmy tez możliwość zobaczenia na żywo występu tybetańskiego zespołu folklorystycznego "Gaang Seng- Śnieżne Lwy", który porwał nas do tańca swoją żywiołową muzyką i przepięknym śpiewem. Mogliśmy tez spróbować przepysznych potraw kuchni tybetańskiej. Wszystkiemu towarzyszył pokaz filmów, obrazujących prawdziwą, dramatyczną sytuację panującą w Tybecie, walkę o prawo do istnienia tego 6-cio milionowego narodu, eksterminowanego systematycznie przez władze Chin.
Grupa tybetańczyków oraz mnich A-jam zostali zaproszeni w niedzielę na Mikołajki Folkowe w Lublinie, gdzie wykład na temat symboliki mandali oraz występ zespołu zgromadził tłumy ludzi.
Projekt został zrealizowany w ponad 100 procentach, gdyż ostatnia część w Lublinie nie była przewidywana podczas jego pisania i była wynikiem dość spontanicznego zaproszenia.
Całość projektu była filmowana przez członka naszej organizacji reżysera Michała Tarkowskiego i zostanie wkrótce wydana na płytkach DVD.

 

Wykłady:

 

Nasi goście z Tybetu oraz wystawa w Lubartowskim Ośrodku Kultury:

 

 

Sypanie mandali:

 

 

Design & code by PECZA - Kacper Pęczuła
Wszystkie prawa zastrzeżone (C) dla SEDZ | pobież logo | kontakt: dlaziemi@dlaziemi.org