polski | english | francais | deutch
   
 
starthistoriazespolceleaktualnoscizrealizowane projektydarczyncykontaktfilmy
  Zealizowane projekty > projekt 04/2005
 

Projekt "Ocalmy od zapomnienia, integracja przez sztukę"
realizowany w ramach dotacji
Fundacji PZU
i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce
w Programie "ŁĄCZYMY POKOLENIA"
lipiec - październik 2005

 

 

Koordynacja: Ewa Kozdraj

Każde pokolenie ma ogromne pokłady wartości, umiejętności i wiedzy, którą może się pochwalić, może przekazać dalej. Młodzi ludzie są biegli w posługiwaniu się nowoczesnymi technikami komputerowymi, a babcie i dziadkowie to skarbnica doświadczeń, wspomnień, tradycji. Pomysł projektu łączącego pokolenia pojawił się w naszych głowach już trzy lata temu i spokojnie czekał na możliwość realizacji. Zaczęło się to wtedy, gdy Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kozłówki zaprosiły nasz zespół muzyczny, działający przy stowarzyszeniu (młode mamy z dziećmi) na imprezę, którą same zorganizowały we współpracy z WODRem z Końskowoli Było to kilka godzin wspólnego grania, śpiewania i pysznego jedzenia. Wtedy to pomyśleliśmy, że ich piękne śpiewy w strojach ludowych, niedługo będą już tylko wspomnieniem, a wspomnienia trzeba ocalić. Młodzież z naszej gminy nakręci teledysk zespołu ludowego z Kozłówki lub Kamionki, poza tym przygotujemy wystawę fotograficzną pt:"Pokolenia"- prezentującą życie codzienne ludzi w każdym wieku w naszej małej gminie Kamionka oraz warsztaty: wspólnego lepienia z gliny i bębniarskie pt:"Babcia wali w bęben"- zorganizowane one będą w malowniczej scenerii starosłowiańskiego grodu koło Milejowa. Na te warsztaty chcielibyśmy zaprosić grupę Państwa z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Lublina. We wrześniu chcemy też organizować we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kamionce spotkania z najciekawszymi osobami z naszej gminy. W październiku odbędzie się wystawa prac, które powstaną w trakcie projektu.

ZAPROSZENIE:

Drodzy Przyjaciele,

serdecznie zapraszamy na trzy dni wspólnej zabawy w malowniczej scenerii Prasłowiańskiego Grodu koło Milejowa. Spotkanie odbędzie się w dniach
29-31 sierpnia 2005 r.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Ekologiczne "Dla Ziemi", które otrzymało dotację od Fundacji PZU oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce na realizację projektu "Ocalmy od zapomnienia- integracja przez sztukę" w ramach Programu "Łączymy pokolenia".

Spotkanie będzie się składać z warsztatów:

1.ceramicznych pt.:"Nie tylko święci garnki lepią"- warsztaty poprowadzi Pani Marta Wasilczyk artysta-ceramik; do dyspozycji uczestników będzie glina, narzędzia, koło garncarskie; wszystkie ulepione przedmioty zostaną wypalone i pokazane na wystawie w październiku.

2.rytmicznych pt.: "Babcia wali w bęben"- warsztaty poprowadzi Pan Tomasz Kozdraj - muzykant, instruktor gry na bębnach i innych egzotycznych instrumentach- będzie to zabawa z rytmem, odkrywanie rytmu w sobie.

Dodatkowymi atrakcjami (w dniu 30 sierpnia) będzie pokaz Tańca Dawnego wykonanego przez Zespół Tańca Dawnego pod kierownictwem Pani Judyty Nowakowskiej z Koła Naukowego Studentów Archeologii UMCS oraz pokaz Dzielności Bojowej Wojów Wczesnośredniowiecznych.

Jest to projekt łączący pokolenia, więc zapraszamy codziennie 10 osób dorosłych oraz 10 dzieci ( lub młodzieży). Można zapisać się również na wszystkie trzy dni.

Zapewniamy każdego dnia dojazd do Grodu z Lublina i powrót do Lublina wynajętym busem; bezpłatny wstęp do Grodu i uczestnictwo w zajęciach oraz poczęstunek w trakcie spotkania.

 

Spotkanie organizacyjne w Warszawie

 

 

Lepienie z gliny w gminie Kamionka

zaprasza wszystkich chętnych
(dzieci z rodzicami, dziadkami)
na spotkanie , na którym będziemy lepić z gliny . Serdecznie zapraszamy też osoby, które mogłyby opowiedzieć o dawnym zastosowaniu wyrobów glinianych.

 

Warsztaty gliniarskie w Kozłówce z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich podczas Dożynek Powiatowych w Lisowie

 

Konkurs fotograficzny

ogłasza konkurs fotograficzny na wykonanie serii 5 zdjęć- reportażu o życiu codziennym mieszkańców gminy.
Tematami zdjęć mogą być:
-prace polowe,
-prace gospodarskie,
-wydarzenia dnia codziennego.

Z tych zdjęć zostanie utworzona w październiku wystawa - możesz zostać jej współautorem.

Najciekawsze reportaże zostaną nagrodzone nagrodami- niespodziankami.

Zgłoszenia przyjmuje GOK w Kamionce.

Każdy uczestnik może otrzymać film fotograficzny, zapewniamy wywołanie filmu oraz pokrywamy koszty wywołania 5 odbitek.

 

 

Zdjęcia z prób zespołu "TO I OWO"


Impreza końcowa w Domu Kultury LSM przy ul. Wallenroda w Lublinie:

-wystawa nagrodzonych prac fotograficznych,

-wystawa przedmiotów wykonanych z gliny w Starosłowiańskim Grodzie ,

-pokaz Fire Show grupy Antares,

-międzypokoleniowe warsztaty Fire Show

 

Design & code by PECZA - Kacper Pęczuła
Wszystkie prawa zastrzeżone (C) dla SEDZ | pobież logo | kontakt: dlaziemi@dlaziemi.org