polski | english | francais | deutch
   
 
starthistoriazespolceleaktualnoscizrealizowane projektydarczyncykontaktfilmy
  Zealizowane projekty > projekt 04/2004
 

Spotkanie sieci Wiejskich Aktywnych Społeczności oraz mini festiwal WAS
finasowany przez Fundację Wspomagania Wsi oraz
Fundację im.Stefana Batorego w ramach programu "Kultura na prowincji"


koordynacja Ewa Kozdraj

Spotkanie sieci WAS pod tytułem "Zrównoważony rozwój wiejskich społeczności lokalnych i perspektywy współpracy z Global Ecovillage Network" odbyło się 5 lipca 2004 w Kozłówce.


Tym razem udało nam się zaprosić na spotkanie WAS najbardziej znaczących członków naszej sieci: Jadwigę Łopatę i Sir Juliana Rose z ICPPC, Ewę Smuk i Monikę Deję ze stowarzyszenia "Ziarno" i przedstawiciela "Doliny Strugu" pana Janusza Skotnickiego.


Prosiliśmy ich o prezentacje swoich osiągnięć w dziedzinie wiejskiego rozwoju lokalnego dla społeczności lokalnej gminy Kamionki, gdzie działamy i dla reszty uczestników spotkania WAS, między innymi przedstawicieli fundacji "Terapia Homa" i Mazowieckiego Oddziału "Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot". Prezentacja odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamionce, niestety udział społeczności lokalnej był słaby ale dla obecnych tak jak i dla członków naszej sieci było to wielkie źródło inspiracji.


Jadwiga Łopata i sir Julian Rose przedstawili wykłady na temat: "Rolnictwo wielkoprzemysłowe czy małe gospodarstwa rodzinne?" i "Ekologiczne i tradycyjne rolnictwo - szansą na przetrwanie małych gospodarstw; formy promocji i sprzedaży produktów, dodatkowe źródła dochodów" oraz ostrzegli nas przed rozwojem wsi kosztem przyrody.


Ewa Smuk przedstawiła rozwój i działalność stowarzyszenia "Ziarno" w bardzo konkretnej i zarazem poetyckiej symbolicznej formie.
Pan Janusz Skotnicki opisał system dystrybucji bezpośredniej w ramach programu "Sami Swoi", prowadzonym w dolinie Strugu, który obsługuje 70000 klientów zapewniając zbyt produktów 200 rolników.

10 lipca grupa "Petit Divadlo" wystąpiła wraz z grupą teatralną "Sans gravitation" z Łęcznej koło Lubartowa podczas naszego mini festiwalu Wiejskich Aktywnych Społeczności w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, dzięki wsparciu Dyrektora Muzeum Zamoyskich pana Krzysztofa Kornackiego, który udzielił nam gościny.Bardzo serdecznie mu za to dziękujemy.


"Petit Divadlo" wystąpił z jak zwykle autorskim spektaklem "Scenki z życia na wsi", tym razem pokazując co śmieszy i drażni w naszym codziennym, wiejskim życiu.
Grupa "Sans gravitation" to zespół wywodzący się ze szkoły teatru Gardzienice. To sztuka poważna i dostojna. Wystawili spektakl "Knoot" oparty na staroruskich tekstach. Sztuka była przejmująca i wzruszająca. Poruszała problemy egzystencjonalne i miała mocny przekaz.

 

 

Design & code by PECZA - Kacper Pęczuła
Wszystkie prawa zastrzeżone (C) dla SEDZ | pobież logo | kontakt: dlaziemi@dlaziemi.org